talka

Jaké jsou rozdíly mezi bohem Svědků jehovových a katolickým trojjediným Bohem?

V co nevěří Svědci jehovovi oproti katolíkům?

Nejlepší odpověď
annas

Mnohokrát jsem na toto téma diskutovala se známými. Samozřejmě jsme se neshodli.

U Svědků jde o interpretaci bibli, z ní vycházejí některé zákazy a příkazy. Vlastně i křesťanská bible obsahuje určité zákazy a příkazy, ne všechny považuji za správné, ale třeba znalost a praktikování Desatera není ke škodě (pro nevěřící těch 7).

Jedním ze základních rozdílů je spor o Ježíše Krista, Ducha svatého, tedy trojjedinou podobu Boha.
Mají vlastní překlad bible – jediním bohem je Jehova.j, hebrejsky Jahve = čtyři písmena = JHVH.
Neslaví Vánoce, protože zimní slunovrat oslavuje narození Ježíše.
Známá je jejich činnost – navštěvují domácnosti a snaží se s občany mluvit o bibli.
Vydávají šasopis Strážná věž, vyhlásili již několik konců světa.
Odmítají transfuzi, i když by někdy zachránila život – znám několik případů ze svého okolí. Rozporuplné – pijte mou krev x zvířecí krvi – zákaz požívání ústy.
Ten „Svědek“, který chce ze sboru odejít, je vystavený tlaku, rodiče se zřeknou třeba i vlastních dětí. Opět znám – rodiče se nestýkají s dětmi, protože si našly partnera, který nebyl členem
atd.

Neodsuzuji ty, kdož věří, ale víra by se neměla stát fanatismem, její představitelé by neměli manipulovat s názory lidí, obtěžovat ostatní atd. U Svědků jde o návštěvy domácností a třeba o transfuzi – odmítání krve je chybně interpretované. Vše souvisí s něčím …

Další odpovědi
anonym

V život, odmítají dát krev. Někteří ale tak ortodoxní nejsou.

MK44

Nemůžu mluvit za Svědky Jehovovy a ani za katolíky, takže jen stručně můj pocit v mezích Vaší otázky.
Pojetí Boha se více než tomu katolickému podobá pojetí Boha v judaismu a islámu, tedy jako jediné, vnitřně nestrukturované bytosti. Ježíš má postavení spíš božího posla podobně jako Prorok v islámu. Podobnost je i s kalvinismem co se týče principu „sola scriptura“, sklonu k asketismu, důrazu na predestinaci. Velmi zjednodušeně řečeno: Bůh si sám vybírá lidi do skupiny jakýchsi „vyvolených“ a zařazení mezi ně si nelze zasloužit nebo v tom Boha nějak ukecat. Tito vyvolení po soudném dnu budou vládnoucí vrstvou v božím království v čele s Ježíšem. Budiž jim ke cti, že nám ostatním nepředpovídají automaticky pád do pekla, ale život v onom království, v naději na život věčný v ráji, tedy pod jejich vládou a dle jejich představ, což je trochu podobné jako u komunistů. S katolíky mají společné třeba to, že mají v čele neomylné vedení, které komunikuje přímo se samým Bohem a nemá zájem, aby si řadoví členové víru interpretovali po svém a vůbec nad ní nezávisle meditovali.
Věrouka má další specifika, jako že Satan byl svržen na Zemi na začátku 1. světové války a nyní řídí vlády států apod., morálku (která se v sexuální oblasti od konzervativních katolíků až tak moc neliší) a zvláštnosti v chování a v životosprávě – notoricky známé je odmítání transfuse – a církevní disciplinu. Ještě přidám sklon k izolaci oproti vnějšímu světu, což se objevuje u různých sekt a zvláště u totalitních systémů, a další si dohledejte sama a sama si též udělejte svůj obrázek.

arygnoc

žiadne.

ani jeden ani druhý neexistuje.

:-Q

postcd

no právě asi v té trojjedinosti. http://www.jw­.org/cs/co-rika-bible/otazky/tro­jice/
jinak by asi mělo jít o stejného Boha

cochee

Je to ten sám křesťanský i židovský pámbů JHVH. Jiná je ta omáčka okolo.

Roman71

Na to mám sice jednoduchou, ale asi pro většinu z vás neuspokojivou odpověď:
Jehova je jediný Bůh a kromě něj žádný jiný není. Tak učí Bible (Izajáš 43:10–13).

Trojice je nauka převzatá ze starověkého Babylónu. Také staří Egypťané uctívali trojici bohů. Jen pro zajímavost, Ježíš i apoštolové předpovídali odpadnutí od čistého uctívání a zavádění ničivých sekt a nauk. (Matouš 13:36–43;Skutky apoštolů 20:29, 30) K tomu skutečně došlo a proto je tolik církví nejednotných a většina si nezávisle na Bibli vyučuje své nauky.

Zajímavostí je, že nauka o trijici byla přijata za „křesťanskou“ až ve 3. až 4. století na základě takzvané Nikajské definice víry. Toto trojjediné pojetí Boha je církvemi všeobecně přijímáno za biblické, i když se na Bibli nezakládá.

Zbytek je na delší diskusi a hledání rozdílů v naukách :)
Na trojici už byl odkaz dán, přidávám tedy další o Božím jménu.
Doplňuji:
Tady máte k prostudování nezávislou podrobnou studii:
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=17&ved=0CEM­QFjAGOAo&url=http%3A%2F­%2Fwww.hks.re%2Fwi­ki%2Fsvedkove_je­hovovi-_kovarova_urba­nova_kalibano­va_pribylova_ko­nopaskova_schro­eder%3Fdo%3Dex­port_pdf%26rev%­3D0%26id%3Dsved­kove_jehovovi-_kovarova_urba­nova_kalibano­va_pribylova_ko­nopaskova_schro­eder&ei=Y-oJVIm0FZHcar_-gLgH&usg=AFQjCNEB­VX07_p63Q42HF1ksscp0o7UF­CA&bvm=bv.74649129,d­.bGQ&cad=rja

Zdroj: http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/1200002391?­q=Jehova&p=par

Nevíteto?

Co jsem slyšela a jak si to zkresleně pamatuju, tak jedna paní od SJ věřila, že v „osudný den“ přiletí na zem nějaká „vesmírná loď“, kde bude přesně 11 míst pro 11 vyvolených a doufala, že mezi nimi bude ona a taky věřila, že se setká se všemi svými milými zesnulými s kterými bude po smrti „žít“, nebo tak nějak…