pat a mat

Podle čeho se lidé rozhodují v krajských a komunálních volbách?

Tam lidé situaci znají lépe. Pokud lidé z prosperujících míst volí jako minule, je to logické. Volí ale lidé v upadajících regionech změnu? Pokud změnu nevolí, tak jaké mohou mít rozumné argumenty? Pokud volí podle emocí, tak které emoce to mohou být?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, kolik je vám roků, zda volíte.

Pokud ne, tak se zeptejte konkrétně, proč volí toho či onoho.

Volíte-li sám, tak dobře víte, proč jste se rozhodl pro toho kandidáta. U voleb platí – co člověk, to jiný názor.

Např. to, že dotyčného znají, chtějí ho znova, nebo naopak, už jim nevyhovuje, vybírají podle strany, co má v programu, jak vystupuje na veřejnosti atd.

Často spíš rozhoduje racionalita než emotivnost.

Další odpovědi
led

Nemôžem plne súhlasiť s annas…

podľa čoho sa rozhodujú voliči:
1 – Názor rodiny a najbližších
1 – názor okolia na stranu kandidáta
2 – názor okolia na konkrétneho kandidáta
3 – vplyv médií
4 – sľuby kandidáta
5 – víťazstva a pády súčasnej politickej scény
6 – vlastný názor
7 – viera vo vyriešenie vlastných problémov
iné -
a – zúčastniť sa, ale vhodiť neplatný hlas – tj.navýšiť % zúčastnených voličov, ale neoznačiť žiadneho kandidáta,
b – nezúčasťniť sa na voľbách pre svoj nezáujem o veci verejné, nedôveru v kandidátov, pre vlastnú pohodlnosť
c – nezúčastniť sa volieb z odôvodnených prípadoch

plebs

Podle slibů a urozených novinářů

anonym

poslední volby u nás rozhoduje jen pár témat, postoj k islámu (čím radikálnější tím větší úspěch), postoj k euru (opět čím radikálnější tím větší úspěch), … podstatná témata nehrají žádnou roli, volby rozhodují emoce, a jakýsi přiblbý pocit boje proti démonizovaným elitám (což jsou v podstě vždy všichni, kterým se zrovna daří lépe než vám). Když si uvědomíte, kolk lidí tady teď živí politický bulvár, a stačí jim napsat na svůj rádoby důvěryhodný zpravodajský mini-server (spíše blog, který se názvem snaží jako zpravodajský server vypadat) libovolnou skandální lež a pak jen počítají provizi za prokliky a zobrazenou reklamu. Těmto zprávám se říká hoaxy, je to velmi výdělečná věc, lidé kteří je píší často neřeší důsledky které takové hoaxy napáchají, zajímají je jenom prokliky a zobrazené reklamy. Bohužel lidi mají takové věci zjevně rádi, jinak by ani Blesk nebyl nejčtenejší tištěné periodikum v ČR a hodně je mezi sebou především ti starší sdílí ani ne tak přes sociální sítě jako spíš přes obyčejný starý mail a pak se podle toho skutečně i ve volbách rozhodují. Vedle toho je jakákoliv iluze o racionalitě volby podobná naivní víře v Santa Clause…

led

annas kyžby tieto vaše slová „Často spíš rozhoduje racionalita než emotivnost.“ boli pravidlom pre väčšinu voličov. Skôr si myslím že to je naopak, racionalita hlboko zaostáva za emóciami. Stačí sledovať voličov a ich reakcie (nemyslím spôsobom ŠTB, ale nezúčastneným pohľadom)

annas

Myslím si, že v komunálních celkem ano.