Líbilo by se vám žít v sofokracii?

Jak by se Vám líbilo žít v sofokracii aneb vládě moudrých?
Já bych takovou vládu určitě upřednostňoval před demokracií. Nejen že bychom si odpustili YouTube videa ze sněmovny, kde se poslanci chodí zasmát, či se vyspat, ale hlavně by vládnoucí jedinci vůbec něco řešili, narozdíl od dnešního stavu, kdy se většinou řeší jen sestavení vlády či vládních koalicí, dokud nenastanou nové předčasné volby. Sofokracie, kde by členové byli voleni vzdělanými lidmi, by byla mnohem více legitimní, než současná demokracie, kde se k volbám dostaví 30% populace, či je volba určena vlivem tisku (např. Brexit). Takové bizarnosti, jako předkládání politických rozhodnutí před lid, který politiku viděl z rychlíku (čtěte: z médií), by se již naštěstí nekonaly.

Jako určitý „hotfix“, tj. rychlou nápravu, bych viděl udělení pasivního volebního práva (volitelnost) jen absolventům filozofických věd, sociálních studií apod., kteří se několik let věnovali studiu politologie, sociologie, filozofie, mezinárodních vztahů apod. a je proto u nich jistý předpoklad pro správný výkon funkce (ušetřili bychom se tak dalšího bizáru, kdy např. Dominika Myslivcová nejdřív propaguje HateFree a poté chce kandidovat za radikální Úsvit:D – prostě demokracie).

Jaký názor máte Vy?

Nejlepší odpověď
Kepler

Plnohodnotná sofokracie

Ano, to by se mi líbilo, určitě by to byla efektivnější vláda. Jenže vzdělanost, potažmo vysoké IQ není všechno a dokonce ani není rozhodující. Tady by mělo být rozhodující vysoké SOCIÁLNÍ IQ a ne, že ne!

Další odpovědi
marci1

Plnohodnotná sofokracie

Ano. Ale jak píše „Kepler“, moudří, vzdělání lidé, kteří jsou ve svém oboru nejlepší, museli by mít i sociální cítění a hlavně být neúplatní. Za korupci by měli dostat doživotí. Velmi mě mrzí, kolik lidí ve vládnoucích a řídicích funkcích je tak lehce zkorumpovatelných. V dnešní době bývá „sofokracie“-vláda úředníků jen překlenutím po pádu vlády politických stran do doby nastolení nové vlády. 🙂

talka

Plnohodnotná sofokracie

Dochy

Plnohodnotná sofokracie

Nejradši bych nehlasoval… Tvůj hotfix „jen absolventi některých škol“ by podle mně příliš vhodný nebyl. To že absolvoval školu neříká nic o jeho inteligenci, ani o jeho spolehlivost, povaze… „Voleni vzdělanými lidmi“ a kdo je podle tebe dostatečně vzdělanej? A jseš si jist, že pak na některých školách nebude šílenej nával a postupy jak na Plzeňských právech? Ti s nejostřejšími lokty se zpravidla dokáží protlačit i skrz výšku pokud je to třeba a vede tudy cesta k jejich cílům.

suaeda

Plnohodnotná sofokracie

Ale možná, že by stačil model, který je ve Švýcarsku. O všem tam rozhodují lidé pomocí referend. Ty jsou jak na úrovni státu, kantonů nebo přímo obcí. Občané dostanou sdělení co by se např. mohlo vybudovat. Součástí vypsaných referend jsou informace pro občany, kde jsou sděleny všechny klady a zápory, včetně vyčíslených hodnot.
A ne systém velkých slibů, dlouhého projednávání o ničem a nakonec je vše jinak, než potřebují občané.

xxx3

Zachování anarchie-kterýkoli oblíbený šašek ve vládě, včetně majitelů korporací, herci. Aktivní volební právo 18+, volební preference založené zejména na médiích.

tak se mi zdá, že ty sám bys ale potom nemohl volit. Když pominu řadu zádrhelů, které by takový systém přinesl (tzn. jak vybírat ty „moudre“, kdo to bude hodnotit), tak tu je otázka právě té legitimnosti. Nevím, na základě čeho tvrdíš, že by se jednalo o více „legitimní“ systém než současná (zastupitelská) demokracie. Mám dojem, že podobný systém by se velmi snadno mohl zvrhnout do diktatury, ve které by skupina údajně moudrých rozhodovala o všech, ale nebylo by možné takové lidi jednoduše odvolat.
mimochodem, ta anketa je krásnou ukázkou manipulativního podsouvání odpovědi, jakou chce tazatel slyšet. Pokud by to mělo být alespoň trochu vyvážené, tak by první možnost měla znít třeba takhle: Plnohodnotná sofokracie – hrstka elitářů může nastavovat podmínky pro zbytek populace, protože jsou přece nejchytřejší a nikdo dolší s IQ pod 120 jim do toho nemá co kecat.

anonym

xxx3: Také jsem si říkal, jestli takováto forma vlády není v podstatě tak trochu diktatura. Potom jsem si ale uvědomil, že má k diktatuře dál, než samotná demokracie. V dnešní demokracii neovládá moc jen úzká skupina jedinců? (ano, mám na mysli ANO) Nelze opomenout polské PiS, nebo Kotlebu na Slovensku. To vše vzešlo z demokracie. V sofokracii by se mudrcové navzájem kontrolovali, stejně jako 3 vládci ve starověkém Římě. Naopak v demokracii se mají 3 pilíře státní moci navzájem kontrolovat, bohužel vládnoucí strana může přinejmenším většinu této moci převzít (znovu příklad polské PiS, v menší míře české ANO). Další výhodou sofokracie je v podstatě zrušení Poslanecké sněmovny, neužitečného pojítka mezi vládci a experty z Výborů.
Uznávám, že celý projekt reorganizace je teprv v počátcích, museli bychom se optat lidí, kteří mají s reorganizací zkušenosti (Šlachta, Tuhý apod.), nicméně věřím, že slušné Čechy nic nezastaví!

A mimochodem v anketě nic nepodsouvám, pouze (ne)nápadně vyzdvihuji záporné body současného stavu:D

Kepler

suaeda: „Součástí vypsaných referend jsou informace pro občany, kde jsou sděleny všechny klady a zápory, včetně vyčíslených hodnot“.
Ano takhle by to mohlo fungovat, ale to by předpokládalo existenci všech občanů s vysokým sociálním IQ. U nás nejenže takovéto objektivní informace nejen, že nemáme, ale nemáme ani takové občany. Škoda.

talka

Nebo v monarchii?

Kepler

Jako že byl jednou jeden moudrý král, který vládl malé říši za devaterými horami a řekami, král spravedlivý a lidem milovaný? Jestli bude referendum na tohle téma, hlásit se nebudu. Zatím mě nepustili ke slovu 🙂

talka

Hezká POHÁDKA