Jan Kuchař

Platí pojistné plnění pojišťovna, nebo řidič, který způsobil nehodu?

Když řidič nabourá auto, platí pojistné plnění řidič, který nehodu způsobil, nebo pojišťovna? Ani jedno z aut nemají havarijku, jen povinné ručení.

Nejlepší odpověď
Kepler

Z povinného ručení pojišťovna platí jen škodu způsobenou jinému řidiči. Škodu na vlastním vozidle si musíš hradit sám – od toho je to havarijko.

Další odpovědi
Klaproth

Řidiči, kterému byla způsobena škoda, jí pojišťovna uhradí z povinného ručení řidiče, který škodu způsobil.

Dochy

Pojišťovna, u které je pojištěn automobil, který způsobil nehodu, uhradí z povinného ručení vázaného na daný automobil škody, které způsobil ostatním…
(až do limitu dle pojištění), další miliony už zřejmě bude muset platit ten řidič/viník…

Bacha, pojištění je u nás vázáno na vůz, nikoli na řidiče. Řídit vůz mohl člověk, který žádnou (relevantní) pojistku nemá, ale vůz (dle našich zákonů) musel být pojištěn, zpravidla majitelem či provozovatelem vozidla.

Kazatel

Pojistné plnění je částka, kterou pojišťovna při pojištění vyplácí v případě pojistné události.

Drap

Pojistné plnění platí vždy pojišťovna. Na základě zjištění viníka může pojišťovna požadovat úhradu od toho kdo ji zavinil. Každý případ se posuzuje zvlášť. Nelze dát universální odpověď.

Ametyst

Pojišťovna. Vždyť jsme všichni až někdy přepojištění.

Kryšpín

Platí pojišťovna poté se zkoumá policejní zpráva, zda řidič nebumbal, nehulil, netelefonoval, zda přizpůsobil rychlost, rozměr stav zimní letní pneu, ST káčko, zdravotní způsobilost a pod. pokud došlo k pochybení pojiš´tovna začne vymáhat na viníku část vyplacené částky.

Reezo

Povinné ručení hradí jen škody způsobené vozidlem na cizím majetku.
Pokud ovšem budete pod vlivem alkoholu nebo jiných látek, tak pojišťovna uhradí vzniklou škodu poškozenému a vymáhala by vzniklou škodu na viníkovi.

Doporučuji si pročíst u pojistných smluv výluky z pojištění a zamyslet se nad limity, jestli jsou správně nastavený.

Michálek1245

Takové plnění je částka, kterou platí pojišťovna poškozenému. Ale na druhou stranu si to pak vybíráme na tom, kdo dopravní nehodu způsobil. A stejně tak to funguje všude. Na druhou stranu, když se sejdou dvě silné právnické osoby, může dojít k tomu, že narazíte na nevyplacené plnění za pracovní úraz a to je samozřejmě problém.