mosoj

Pijete energetické nápoje ? Máte osobní zkušenosti s účinkem energetických nápojů.

Jaké účinky na sobě cítíte ?

Tak abych na sebe nezapomněl.

Nikdy jsem energetické nápoje nepil ani jsem po nich netoužil. Je to asi dva měsíce co jsem v Lidlu objevil energetický nápoj bez cukru za 6,9 Kč. Ze zvědavosti jsem ho koupil a ochutnával.
Vychlazený mně chutnal a docela jsem se cítil svěží. Žízeň to ale nezahnalo, navíc je doporučena konzumace maximálně dvou kousků. To jsem dodržoval. Pil jsem nepravidelně jednu až dvě plechovky.
Jsem diabetik a pravidelně se měřím. Dále jsem od ledna tohoto roku trvale na warfarinu.

13. května jsem byl na gastroskopii kvůli které bylo třeba warfarin vysadit, což se také stalo. Nebylo to poprvé a vždy jsem se na svého Quika bez problémů dostal. Nyní čtrnáct dnů a nic INR si drželo hodnotu 1,7 a nahoru jít nechtělo i když se dávka warfarinu mírně zvedala.
Také jsem zaznamenal poměrně velký pokles cukru v krvi. Mohl jsem dávku metforminu snížit ze tří tablet na dvě a hodnoty INR byly stále vynikající 4,5– 7 mmol/l i po jídle, jako u téměř zdravého člověka. Stále jsem přemýšlel co může za to, že INR nechce jít nahoru. Dospěl jsem k názoru, že by za to mohl být odpovědný ten nápoj a tak jsem ho přestal pít. Do týdne jsem s INR na hodnotě 2,2 ( ideální pro léčbu) a cukr v krvi se zvedl na moje obvyklé nemocné hodnoty 6 – 9 mmol/l.
A tak jsem začal „studovat“ složení energetického nápoje.

Všechny energetické nápoje obsahují vesměs stejné látky a jsou vybrané tak aby se vzájemně podporovaly.
Obsahují hlavně kofein, taurin, nikotinamid, kyselinu pantothenovou a vitaminy řady B, hlavně B6 a B12. Normální řada je poměrně dost slazená aby ve formě glukózy byl vyživován mozek. Já jsem ale pil variantu bez cukru ( kalorická hodnota v 250 ml 10 kcal !!

A ejhle, taurin podporuje vstřebávání vitamínů, tedy i vitaminu K. Takže tělo dokázalo více vytěžit vitamínu K z potravy kterou jsem jedl a vitamín K mohl za to že hodnoty INR nechtěly stoupat.
Taurin snižuje také silně obsah glukózy v krvi a kofein mu v tom pomáhá. Proto jsou energetické nápoje poměrně hodně sladké. U zdravého člověka po sportovním výkonu by mohl nastat ( a u sportovců se to stává) kolaps z hypoglykemie. Mně naopak taurin pomohl i bez cukru neboť mám diabetes.
Takže závěr pro mně, energetický nápoj bez cukru !! budu pít i nadále.
Ta vypuštěná jedna tableta metforminu (500mg) za to stojí a INR si nastavím s ohledem na nápoj.

Sportovci tyto účinky znají a také se podle toho chovají.
Kdo z laiků ale tyto účinky zná. Podle odpovědí zde, asi nikdo!

Nejlepší odpověď
briketka10

většinou si kupuju litrovou Imolu a ředím vodou,
jinak je moc dobrý Big Shock, když jdu tancovat
vydržím celou noc bdělá nemusím pít alkohol mám
ho nyní zakázaný i malej hlt přísně to dodržuju a ty
energydrinky mi hodně pomáhají :))
Doplňuji:
cochee

toho CrazyWolfa jsem si taky dřív kupovala, ale
už dlouho není vidět v tý litrový láhvi kdoví proč :
http://rozvoz­.broukpytlik.cz/fo­to/CrazyWolf%201L­.png

Další odpovědi
e1232851@trb

jj sem tam si nějaký dám, ty levnější jako je Imola apod mě na chvíli proberou, u těch dražších: Monster, Semtex mě příjde že je účinek trochu opožděnější ale vydrží o to dýl

cochee

Já si dávám, když mám chuť a když se mi nechce vařit kafe. Mám to místo limči, nekupuju ale plechy, kupuju litrovky a z nich upíjím. Taky jsem diabetik a taky kupuju šugarfrí. Kromě kofeinu, kterého je ve čtvrtlitru cca stejně jako v kafi, mě zaujal ten taurin, ale pak jsem se dočet, že on funguje jen ve spojení s cukrem (mám na mysli ten povzbudivý účinek), takže do těch bez cukru ho vlastně dávají zbytečně. Ta informace o tom, že taurin snižuje glykemii, je pro mě novinka, popravdě to na sobě nepozoruju. Jinak nejradši chuťově mám wolfíka z Kaufu a pak ten z Lídlu, který jsem už delší dobu neměl, tak jsem zapomněl název. Lídlovský ale nedělají ve flaškách.
Doplňuji:
Briketka: asi jde jen o to, jaká je/byla v tom konkrétním Kaufu po něm poptávka. U nás ve městě navštěvuju ze tří nebo čtyř existujících Kauflandů jeden sporadicky a jeden celkem pravidelně, v tom prvním jsem se dvakrát díval a dvakrát nebyl, ve druhém mívají vždy, dokonce i když je v akci, jej mívají v polici dostatek. Naposled byla zrovna akce, 17,70 za litr je dost příjemná cena :)

ReHu

Podle potřeby.
Občas si dám. Ale ne ty chemický driaky z obchodu.
Koupím raději dražší a mrknu na složení.
Nástup je trochu delší, ale účinek vydrží déle než ty s cukrem.
Doplňuji:
Ten, co mám teď před sebou obsahuje také, jaká náhoda, 10 kcal / 250 ml.
Připraven na zítra.
Ale nedává mi křídla, dává něco lepšího 🙂

Drap

Nepiji. A myslím, že to ani nebudu zkoušet. Nemám takovou potřebu.

Nevíteto?

Někdy si dám třeba Big Shock (doporučenou dávku) a cítím u toho účinek. 🙂

anonym

Ne,nepiju ty chemický srajdy,raději pivko.

NelieM

Nepiju, nevidím v tom nějaké extra účinky.

turbo085

Děkuji, ale býčí sperma nechcu

zzzlatokopka

Mi to nechutná, sice to občas vypiju, ale jen když není kafe.

střevo

„4,5– 7 mmol/l – téměř zdravého člověka“ .. a dál píšeš „obvyklé nemocné hodnoty 6 – 9 mmol/l“
kolik má teda mít zdravej člověk ?
já sem myslel že teprve nad 10 se musej brát prášky a 5 má bejt výborný, tak jak je to ?

mosoj

Střevo kdyby jsi pořádně četl, tak by jsi přišel na to, že ty hodnoty glukózy v krvi které uvádím, jsou při braní léků !!!!!! Bez léků bych byl někde jinde.
Není třeba dělat rozruch. Nenapsal jsem nic co by nebyla pravda.

Glukóza v krvi nemá překročit 10 mmol/l ani u nemocného člověka. Při hodnotách nad 10 mmol/l nastává průnik cukru do moči a ničí se ledviny !!!!!

Bohužel je hodně diabetiků, kteří se pod 10 mmol/l neudrží. Nechci spekulovat proč, ale hodně to bývá zaviněno nekázní při jídle, nedostatkem pohybu a nadváhou. Já osobně jsem se učil jíst měřením po jídle. Jím všechno, nesladím cukrem , ale dortík ke kávě si klidně dám. Halt to potom musím ubrat na bramborách. To mně všechno řeklo měření glukometrem.

cochee

mosoj, zkus se zeptat svého diabetologa, jestli mu něco říká lék Jardiance. Funguje na principu, že „otevře stavidla v ledvinách“ a ty odpouštějí glukózu do moči už nad 7 mmol/l. Předpokládá to ale jinak zdravé ledviny a také trošku zvýšený pitný režim, ať se to dobře vyplachuje. Nasadili mi to při předminulé kontrole a aniž bych změnil dietní návyky, snížil se mi GHb o 2,5%ního bodu (!) (z 9% na 6,5%)

mosoj

Dík. Já nemám, ledviny úplně košér !!! a lékař je s mým přístupem a hodnotami glukózy spokojen. Právě snižuji nadváhu. Již se mně to podařilo o 5 kg i při užívání prednisonu!!!

cochee

Aha, tak to Jardiance pro tebe není, ale i tak máš vynikající GHb, chtěl bych mít takový trvale.

mosoj

Musel jsem se podívat na převod. Moje lékařka si nechá dělat glykovaný hemoglobin v jednotkách
HbA1c . Moje hodnoty převedené na % se pohybují mezi 5,5 – 6 %

mosoj

Pro zvýšení vylučování moči beru Indap, ob den.