Kepler

Pije někdo z vás meltu?

Nedávno jsem si ji koupil, nepil jsem ji snad 50 let. Jednak proto, že mi teď zjistili hypertenzi, jednak z nostalgie. Docela mě překvapilo, jak dobrá je z ní bílá káva. Stejně jsem si dával do kafe hodně mléka. Jak vám to šmakuje? Znáte i jiné alternativy bez kofeinu?

Nejlepší odpověď
Arne1

Mám ji doma, občas si dám. Naposledy včera na snídani.

Další odpovědi
Emefej

Občas jí piju.

annas

Vzpomínám na dětství, moje máma každý den vařila z melty a cikorky a mléka bílou kávu. Pak jsem ji dlouho nepila.

Před několika lety se objevila melta v sáčcích, ta mně moc nechutnala.

V prosinci jsem koupila u nás ve zdravé výživě cikorku v sáčcích s příchutí skořice. Jde o čistý pražený kořen z čekanky. Chutná mně mnohem víc než melta Jde o premium kvalitu.

Cikorka se prodává čistá i s nějakou bylinkou. Kromě toho cikorka podporuje játra, žlučník i ledviny. Piji ji čistou bez mléka – to jsem vyřadila z jídelníčku.

Ptáte se na jinou alternativu, takže zkuste tuto.

johana 56

Bílou kávu z melty mívám pravidelně k snídani, musí být zalitá vařícím mlékem.
V létě je černá neslazená a bez mléka připravena k osvěžení celý den v kameninovém džbánku po babičce…
Meltu vařím jen v klasické podobě, sypanou a scezenou. Jednou jsem vyzkoušela balenou sáčkovou, chuťově nic moc. Dá se vypít i Caro a Vitakáva, ale melta je melta…

Dochy

Teď už jsem pár let neměl…
U nás se tradičně dělala nějaká směs Melta a Karo (sám nevím proč)
Pak byl nějakej čas problém koupit Karo (jen nějaká instantní verze) – teď už zas vím kde koupit…

Ale ano, rád si dám…

Muffz

Bílou kávu z melty nám dělala mamka, jak jsme byli malí. Mysleli jsme si, že je ze skutečného kafe a cítili se jako velké děti. :)
Jinak než v téhle podobě mi melta nechutná, hypertenzi zatím nemám, takže zůstanu u kafe :D .

da ny

Meltu si sem tam dám s chutí ::-D
Kamarádka si dělá denně konvici melty, pije bez mléka a cukru.
Meltu (teplou) pili běžně, v našich končinách, v letních měsících staří horníci (Němci). Měli vždy plnou várnici a táta ji jako učeň pil v 50. letech s nimi :).
V dětství mi chutnala bílá káva, kakao mne nenadchlo.
Ochutnala jsem Vitakávu i Caro, ale nekupuji a běžně nepiji. Mám raději čaje.
K zrnkové, bezkofeinové kávě mám své výhrady, doma nepijeme.

aliendrone

Ani jsem netušíl, že se to ještě dělá. :) Ale poslední dobou mám pocit, že ano, ty instantí kávy jsou čím dál horší, přestože čím dál dražší. A pít normální kafe je pro mne luxus, který si dopřávám jen občas, když už to není k vydržení. (Mám zákaz ze stejných důvodů jako herr Kepler. :( )

Meltu si pamatuji z dětství, babička ji dělávala nám parchantům místo kakaa. K tomu komunistická kulatá žemle s máslem a džemem. A mazejte okopat každý 2 řádky brambor haranti!!! ;) :D :D To byla krásná doba, ty prázdniny… ;) :D :D

CR chess2017

ne nechutná mě

lucille

Já osobně ji nepiju (nechutná mi). Ale bratr má od lékaře zakázaný kofein a proto si kupuje kávu nescafe bez kofeinu (má modrý uzávěr) a vůbec si nestěžuje.

johana 56

Z bezkokofeinových je dobrá originál popradská. U nás moc vidět není, kamarádkám ji většinou vozím od ‚sousedů‘.

Kepler

Annas: jo, teď si vzpomínám, že tu cikorku dávala babička taky. Dělá se ta cikorka samotná, nebo se do kávy jen přidává?

annas

Je to čistá čekanka, tedy cikorka. Sáček se zalije vařící vodou a nechá odstát. Já ji piji studenou.

Mně opravdu víc chutná než melta. Meltu jsem zkoušla zalít horkou vodou, jindy ve vodě povařila, ale možná s mlékem ano, ale jen tak černá, ne.

Prvníé jsem si

Takto vypadá – našla jsem ji na netu.
http://www.mi­lota.com/cs/ci­korka-od-miloty-cisty-koren-140g20x7g

Kepler

Aha, já si pamatuju, že babička snad něco strouhala do toho kafe, taková černohnědá hmota. Že by lisovaná cikorka? Jestli ji někde ve kšeftě najdu, vyzkouším ji. Dík.