martin21000

Co to je Operační zesilovač??

Co to je, jak funguje a popř. kde se využívá? Zamířil jsem na tuto stránku naschvál, protože věřím, že mi to vysvětlíte ,,polopatě". Děkuji za odpovědi :)

Odpovědi
Dochy

Elektronická součástka (integrovaný obvod) zpravidla pro všeobecné použití. Obvykle diferenciální zesilovač (dva vstupy, jeden kladný, jeden záporný), výstupní napětí je úměrné rozdílu napětí vstupu.
Obecné požadavky:
Vysoké zesílení (tuším že běžně řádově 105 a víc)
Nízké zkreslení (linearita)
Nízký šum
Stabilita (některé v některých zapojeních maj tendenci rozkmitávat se)
Nízký napěťový offset (jako 0 by měl brá když na obou vstupech je shodné napětí, ale v praxi se o chlup liší)
Minimální nesouměrnost vstupů (při shodném napětí by do nich měl téci stejný proud, ale v praxi… 😉 )
Vysoký výstupní výkon

Ten výstupní výkon je spíš hypotetický požadavek, zpravidla je výkon potlačen ve prospěch ostatních parametrů. Některé OZ mají další vstupy pro kompenzaci různých těch zmiňovaných offsetů apod…

V praxi se používá pro kdeco. Audio předzesilovač, ekvalizéry, měření signálů, regulace, komparátory, generátory signálů, časovače, …
Zesílení toho zesilovače není přesně známé. Využívá se jeho vysokého zesílení a jeho univerzality a zpětnovazebními obvody bývá to zesílení nastaveno na požadovanou hodnotu. Hledej „zapojeni s operacnimi zesilovaci“