msi

Odsávání z digestoře jde dolu k sousedovi, v čem je problém?

Dobrý den,

bydlím v 4 patrovém domě, máme odsávání z digestoře a z koupelny, které se pak zřejmě potkají ty dvě trubky a jdou nahoru logicky. Problém je, že soused tvrdí, že když vaříme, vrací se ten smrad zpět k němu – místo toho, aby šel nahoru a odešel pryč.
Nerozumím tomu, jak funguje tohle zařízení digestoř a trubka, ale na internetu píšou, že je někde v trubce nebo digestoři (?) jakási klapka, mám podežření, že ta klapka nejde u něho, z logického důvodu. Takže tvrdím, že problém asi nebude u nás ale u něho v té klapce, ale je to má domněnka. On tvrdí, že máme asi ucpané filtry a at si to vyresime.

Edit: Soused bydlí pod námi.

Rozumíte tomu někdo trošku? Obrázek prikladam.
Děkuji.

Odpovědi
aliendrone

Tvá domněnka JE SPRÁVNÁ. Klapka tam JE (měla by být!). A ta je nejen u souseda, ale i u tebe. Nicméně tvoje klapka s tím nic nemá, jde o funkčnost té sousedovy (POKUD ji tam vůbec má). Potažmo přesně jak se domníváš, problém NEJDE ZA TEBOU, ale za ním. 🙂

Dochy

Ať si on zkontroluje zpětnou klapku a v rámci domu si nechte zkontrolovat tu trubku (tu společnou svislou)

Filip84

Ty nemáš moc logické, technické, myšlení, co? 😃 No ne, protože jinak by Ti došlo, jak „užitečný“ je ten obrázek – ukazuje přesně to, co nepotřebuju vidět. 👌 Ale tím se netrap, užitečný obrázek k thematu fakt vyfotit nemůžeš.

Odsávač kuchyňských par, lidově zvaný digestoř, funguje na dvojím principu: buďto odsává páry přes uhlíkový filtr zpátky do cimry, odkud je odsává (ten uhlíkový filtr by byl pod mřížkami, co vidíš na tý fotce, cos udělal, vepředu), no a nebo skrze vývod do stoupačky, na principu komínového efektu.

Představ si klasická kamna na TP a, co já vím, třípatrový barák. Tak máš kamna ve spodní cimře, kamna v prostřední cimře a kamna v podkroví, všecky napojené na jednu komínovou rouru. Musíš správně spočítat výšku komínu, aby vytvořil dostatečný tah a utáhl i troje kamna na plný výkon, a s reservou, protože jednoho nekrásnýho dne tam někdo může vrazit kamna větší, kamna nejsou navěky. Když nebudeš topit, kamna mají klapku do komína, tu klapku zavřeš. Ale ta kamna neuzavírá topeniště hermeticky, mívá výřez o velikosti cca 1/4 plochy, kvůli zamezení otravy oxidem uhelnatým (je zakázáno trávit nájemníky oxidem uhelnatým! 😅). Když zatopíš ve spodních kamnech, je to dostatečný tah z komínového efektu, který se postará, že z kamen v prostředním patře nepůjde dým do cimry.

Ale mohou se přihodit takový okolostojíčnosti, že tam to Tvý topení cejtit bude, bude nízký tlak, bude chcát, do toho mlha, že i ptáci chodí pěšky, a tak. Může, ale pokud je to jinak v pořádku, musí se přihodit okolostojíčnosti, ne, že zatápíš a dvě cimry nad tebou mají „bene“ pětkrát do měsíce! Pokud tomu tak je, tak je tam nedostatečný tah, nebo je v komínu sajrajt, který ho snižuje, nebo spadl do komína chcíplý golubec, nebo tam, v noci – pod rouškou tmy, pěkná Morena, černá Morena, co má snědou pleť jak čokoláda, pověsila hada, do kterýho zaklela starýho od Aranky, co teď tloustne a tloustne, až umře a Aranka, ani všecky cikánský čarodějnice z její Familie, s tím nemohou vůbec nic dělat, bo neví, v kterým komínu ten had je. Nebo tak něco! 🤣

Tohle je stejný princip. Jestli je to v klasickým bytu na sídlišti, tak bytová jádra jsou, jakýsi, pomyslný velký komín, taková stoupačka, no a tím pomyslným komínem vedou různý trubky, no a digestoře z kuchyní, buďto, mají vlastní stoupačku na odvod par, no a nebo jsou napojeny na odvětrávací stoupačku kanalisačního systému. Ono je to ale úplně jedno, princip je stejný. No a divil bys se, kolik sajrajtu se v takový trubce od jedný digestoře (v rodinném baráku), naskládá z těch odsávaných par za dvacet, třicet let. Z jedný digestoře, ne tak ze čtyř, osmi, ale i třeba osmi nebo šestnácti – podle konstrukce těch jader, šachty, atp.! Nebo si tam, někde nahoře, jak je taková ta střecha, aby do ní nepršelo, postavily vosy sídliště. Nebo tak něco.

Prostě by ten systém měl někdo zkontrolovat, pročistit to. Jestli to dříve nedělalo, a teď to dělá pravidelně, tak asi nastala změna nelibá. A ty okolostojíčnosti, který k tý nelibý změně vedou, je potřeba vyšetřit a odstranit, ne? 🤷‍♀️😃

Pepa25

Důležité je, zda funguje a jak je nastaveno centrální odsávání. To je v bytových domech klíčové. Tady ty jednotlivé digestoře si opravdu mohou jen vůně a pachy přetlačovat …

msi

Filip84: pls nezapomnel sis vzit rano prasky?

Filip84

V pořádku: náš humor není vzájemně kompatibilní – to bývá.

Nevím, k čemu lidé pokládají dotazy na thema, u kterého nejsou s to poznat relevantní informace a fakta. Ovšem to je jejich problém, nikoli má starost.

V každém případě: blaho a bratrství občane!, s ohledem na rozdíly mezi námi považuji další komunikaci mezi námi za absolutně bezpředmětnou.