CEHINO

NEZAPLACENÍ OČR

Od 28.12.2009 do 3.1.2010 jsem byl se synem na OČR. 12.2.2010 mi zaměstnavatel ještě neodeslal podklady na ČSSZ podle mího zjištění to má udělat ihned po obržení.Začátek i konec jsem odezdal jak jsem měl.Tím že to zaměstnavatel pozdržel jsem náhradu mzdy neobržel dodnes.Prosím Vás o radu jak a jestli mám nárok dát výpověd s tříměsíčním odstupným.V pra­covní smlouvě mám výplatní termín 15. den v měsíci.Výplatu jsem obdržel bez náhrady za OČR.Děkuji a spozdravem

Nejlepší odpověď
standa

  1. Podpůrčí doba pro poskytování této ´podpory´ se počíná až od čtvrtého dne potřeby ošetřování nebo péče…, nicméně stejně vám ´podpora´ (nebo-li dávka nemocenského pojištění) přísluší za 4 kalendářní dny.
  2. skutečnost, že vám dosud nebyla vylacena tato dávka (byť přímé zavinění nese zaměstnavatel) nezavdává důvodu pro možnost uplatnění okamžitého skončení prac.poměru dle § 56/b Zákoníku práce
  • tato dávka není mzdou/platem či jinou obdobnou složkou mzdy/platu dle pracovně.právních předpisů

3. vyzvěte zaměstnavatele (písemně), aby splnil svoji oznamovací povinnost a podklady pro vyplacení dávky při OČR předal OSSZ, a to nejlépe následující prac.den

  • zároveň zaměstnavatele upozorněte (z taktických důvodů jen ústně), že pokud tuto povinnost nesplní, budete nucet se obrátit s návrhem na prošetření důvodů nečinnosti zaměstnavatele přimo na OSSZ

4. čistě teoreticky (protože nemyslím, že byste se se zaměstnavatelem chětl soudit) uvádím, že svého práva, nebo-li náhrady škody se můžete domáhat občansko-právní cestou podáním příslušného návrhu k soudu