rtepp

Nevíte jak nejlépe očistit zašlý kolovrátek ? Smirkovým papírem hrozí poškození drážek apod. Existuje nějaký roztok ?

Doplňuji:
A existuje nějaký přípravek? Odborníka nepotřebuji hodně věcí si dělám sám!!

Nejlepší odpověď
arygnoc

záleží na stavu „zašlosti“.
zkuste (opatrně!) terpentýn, kanadský balzám, ale třeba i technický benzín.
Po očištění nezapomeňte něčím napustit (impregnovat) – třeba včelím voskem.

mechanické „ošetření“ nedoporučuji.

Další odpovědi
greycell

jestli je opravdu originál starý, svěřil bych odborníkovi. Už sem viděl dokalyčenou dřevěnou almaru po neodborném čištění.

anonym

jistě, určitě děláte si hoděn věcí sám, ale pokud je váš kolovrátek hodně cenný, tak pokud ho odborník nějak zničí, tak vám ho zaplatí a pokud si ho zničíte sám čištěním, tak vaše smůla, takže z toho vyplívá, pokud je hodně cenný, dát odporníkovi.
dále neuvádíte z jakého je materiálu a jak je hodně zašlí (pokud je třeba ze dřeva a polétý olejem, apod.)

led

Máte 2 možnosti:
1 – kolovrátok má vyzerať ako nový – zverte odborníkovi
2 – má vyzerať ako starý, ale funkčný – jemne ho očistite od špiny kefkou a obyčajnou vodou (nie namočiť), drážky prečistite hrubšou niťou – zachováte patinu. Nepoužívajte žiadne riedidlá.