Irisss151

Neni protizákonné pracovat ve směnování 6 dnů plus 2 dny volna a k tomu odpracovat cca 290 hodin přesčasů za rok?

Nejlepší odpověď
brillant

Prostudujte si ZÁKON č. 262/2006 Sb. Zákoník práce.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t2h3.aspx

Další odpovědi
ivzez

Chtělo by to přesnější informace. Takhle to na první pohled vypadá,
že zaměstnavatel porušuje zákoník práce, ale při bližším pohledu by
mohlo vyplynout, že tomu tak není.

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel,
který přitom musí dodržovat dobu přestávek mezi pracovními směnami
a dobu souvislého odpočinku v týdnu v délce minimálně 35 hodin.

Zaměstnavatel je oprávněn zaměstnancům nařídit práci přesčas
v rozsahu 150 hodin ročně, o další práci přesčas (celkem max. 416 hodin
ročně) už by se musel se zaměstnancem dohodnout.

Zaměstnavatel může v odůvodněných případech i zkrátit odpočinek
mezi směnami, případně souvislý odpočinek v týdnu za předpokladu,
že následující odpočinek bude o stejnou dobu prodloužen.

Další specifika či výjimky existují
pro práci ve zdravotnictví a v zemědělství.

Chcete-li přesnější odpověď,
doplňte prosím další informace.

jiri Linhart

Nevim, co delas, ale delal jsem taky na sichty, a byla-li moznost prescasu, rad jsem toho vyuzival a byl za to solidne placenej. Delal jsem bezne 280 az 300 hodin v mesici a prachy byly paradni. Jestli Ti vadi sichty nebo prescasy, mrkni do zakoniku prace a i do smlouvy o prac. pomeru. Ve smlouve by mel byt pocet hodin tydne nebo mesicne.

anonym

Protizákonné to je, ale zkus se ozvat.Všechno toto mám už za sebou.V každém zaměstnání mi řekli: " Pokud se Vám to nelíbí, můžete jít.Máte přece svobodu a nikdo Vás tu nedrží."
Takto se zachází s dělníky v kapitalismu, v socialismu by to řešily odbory a zaměstnavatel by musel přijmout dalšího pracovníka.
A 290 přesčasových hodin za rok? Tak to si můžeš gratulovat, protože jinde ty hodiny máš za 3 – 4 měsíce a když pak odmítneš, tak buď odpověď co jsem napsal a nebo na konci měsíce letíš, protože novodobé otrokáře NEZAJÍMAJÍ nějaké zákony.

anonym

ivzez
Ještě jsem se nesetkal se zaměstnavatelem, který dodržuje zákoník práce.
Dcera prodávala u soukromníka a za půl roku měla 250 hodin přesčas.Nejdříve sliboval, že ji to proplatí ( a každým měsícem se ji hodiny zvyšovaly) pak ji sliboval, že si bude moci za ty hodiny vybrat náhradní volno a pak už to nevydržela a od něj utekla ( nyní žije v Austrálii a říkala, že přístup tamějších podnikatelů to je nebe a dudy ( daleko lepší podmínky, výplata každých čtrnáct dní a za víkendy výplata HNED na ruku).

ivzez

Já ano a vím, že korektních zaměstnavatelů je naprostá většina. Vím to právě proto, že se setkávám převážně s těmi nekorektními, kterých je oproti celkovému počtu zaměstnavatelů v ČR jen „hrstka“.

A kdyby si zaměstnanci nenechali nekorektní jednání líbit, bylo by jich ještě méně.

Nerozumím tomu, proč Vaše dcera pracovala pro zaměstnavatele, který jí půl roku neplatil za práci přesčas.

Vaše dcera mohla 16. den po splatnosti mzdy zrušit pracovní poměr, měla by samozřejmě nárok na dlužnou mzdu, příplatky za práci přesčas, na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku a na úrok z prodlení.

Je mi jasné, že je Vaší dceři v Austrálii lépe než tady, ale i tam nějakou dobu trvalo, než se tamní společnost dostala na nynější úroveň (nemíním finanční stránku).

anonym

Proč pracovala?Bylo to v r.2000 a věřila jeho slibům, že ji to doplatí či, že ji za to dá náhradní volno.
Oni naši otrokáři dokáží dokáží jak slibovat, tak zastrašovat jen aby na nich lidi nechtěli na co mají nárok.
Poslední můj zaměstnavatel mně slíbil 10000 ( musel jsem to vzít, protože modří ptáci neustále vykřikují, že je práce dost a lidem se nechce dělat) a mladýmu co přišel za půl roku po mně dal o 1000 korun více.A zdůvodnil to tím , že já jdu do důchodu a proto víc nepotřebuju a on je mladý a proto musí mít více.
Takže v tomto státě NEEXISTUJE co umíš, ale jak jsi mladý a podle toho se vyplácí výplata.

ivzez

Lahny,

po roce 1989 se toho u nás hodně změnilo, objevily se i jevy, na něž si u současných zaměstnavatelů stěžujete.

I já mám řadu zkušeností s nekoretními zaměstnavateli. Ale to neznamená, že
jsou takoví všichni.

anonym

Manželka je ze šesti dětí, já mám sestru, všichni máme děti, kteří někde pracují, takže příbuzných mám hodně a zkušenost s tímto režimem mají všichni.ANI JEDEN se nesetkal s tím, že by se měl u otrokáře dobře.Syn dokonce pruje v Praze a také vypravuje, jak je tam zaměstnavatelé ničí, a MUSÍ držet hubu a krok, jinak LETÍ.
Už je u několikáté firmy, všude pracovní smlouva jen na rok.Kvůli tomu NEDOSTANE hypotéku, protože chtějí potvrzení od zaměstnavatele, že má pracovní smlouvu na neurčito.
Zrpvna tak všichni vypravují jaké jsou vztahy mezi zaměstnanci, protože tam jsou lidi co žalují, jen aby je nevyhodili a vyhodili toho druhého.
Zkrátka, zlatí komunisti, tam jsme takovéto problémy neměli.Dělníci se o práci bát NEMUSELI tudíž na sebe nežalovali.