Velbloud

Nemáte nějaký návrh na bezpečné vyčištění mince?

Na jedné mé stříbrné minci jsem objevil maličký béžový flíček. Zkoušel jsem ho umýt mýdlovou vodou, ale nepouští. Nechci zacházet někam do chemie z obavy poškození mince. Nemáte nějaký návrh na bezpečné vyčištění? Mohu dodat foto.

Nejlepší odpověď
Adlim

Běžnou očistu stříbrných šperků stačí provést horkou vodou s několika kapkami saponátu nebo mýdla. Existuje však řada dalších triků, jak dosáhnout vyššího lesku stříbra a zlata, jak zbavit stříbro černých skvrn anebo jak oživit barvu zlaté ozdoby. Ovšem, nejlepší řešení je vždy obrátit se na odborníky a nevěřit všem radám. Sice rada může platit na 99 procent stříbrných šperků, ale právě ten Váš může být výjimkou a místo dosažení kýženého lesku dosáhnete pravého opaku. Při leštění stříbra používejte pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. Papír, polyester nebo hrubé textilie často obsahují dřevěná nebo umělá vlákna, která by mohla šperk snadno poškrábat. Pokud chcete, aby Vaše stříbrné šperky vydržely co nejdéle tak se vyvarujte chemickým přípravkům.

Zdroj: http://stribrnes­perky.info/

Další odpovědi
ReHu

Já na čištění kovových předmětů používám pastu od Amway. Je jemná (ne brusná) a obsahuje plavenou křídu. Vyhovuje mi víc než Sidol.

tom004

Docela s úspěchem na nečistoty (i na mince),používám přípravek „INTO“. Prodává se v litrovém balení a je to koncentrát. Ředí se vodou podle míry znečištění.Návod je na obalu. Když si nejsem jistý,začnu raději větším naředěním. Zatím jsem nic nepoškodil.

Conchus

Béžový flíček nemůže být projevem koroze stříbra. Takže, buď to není stříbro a pak to můžete drbat jak chcete a nic nepokazíte. Nebo to je stříbro a může to být skvrna organického původu, počínaje flekem od vaječného žloutku až po zbytky nějakých pigmentů. Doporučují organická rozpouštědla: aceton, benzin, líh atd. A nebo to může být cokoli jiného. Nebojte se, když nepoužijete agresivní kyseliny, např. dusičnou nebo solnou, tak tomu neublížíte.

hanulka11

Vyzkoušejte pastu na zuby -uvidíte ,že to půjde.