Bronzový

Náplň munice-náboje

Zdravím...Našel jsem na wikipedii docela zajímavý článek o zbraních vůbec. Chci se pouze zeptat,jelikož o tom nebyla žádná informace,dle obrázku náplň jakéhokoliv náboje ať už 7.65mm, 9mm nebo větší není zcela plná. Nábojnice mají sice různé složení dle barev z obrázku ale vždy je tam zápalně směsi sotva 1/3 nábojnice.Může mi někdo vysvětlit proč to tak je? Je i u ručních granátů výbušné směsi pouze 1/3?To chce výrobce ušetřit na materiálu?Nebo to má něco společného se sílou tlaku?Každopádně jestli se zde najde někdo, kdo o tom něco ví tak budu rád.
Doplňuji:
Beer:Děkuji,tohle jsem chtěl vědět.Jednoduše řečeno je to udělano proto aby se šetřila hlaveň.Nyní chápu že kdyby byla nábojnice plná a bylo by vystřeleno z automatické zbraně více nábojů buď by to úplně poškodilo hlaveň, nebo by jí dostatečně zaneslo vypálenou směsí a tím by alespoň chvilkově znemožnilo střelbu...
PS:Dávám palec :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

Cosi jsem vyhledal:
V praxi je to tak, když má střelný prach v nábojnici vzduchovou mezeru, tak při spuštění zápalky prach zahoří v celé ploše v nábojnici a to je v pořádku. Když je však střelný prach v nábojnici nalisován zamáčknutím střely, aby se ho do nábojnice vešlo víc, tak dojde při spuštění zápalky k částečnému hoření prachu. Toto začne vytlačovat střelu a střelný prach z nábojnice a prach začne hořet až v hlavni. Při této kompresi střelného prachu dochází k agresivnějšímu hoření, k nárůstům tlaků a teplot a tudíž se rychleji vypaluje hlaveň.

Zdroj: http://www.loveckastrelba.cz/f orum/viewtopic.php?f=3&t=29&st art=20

Další odpovědi:

Zlatý

každá náplň (i ušné prachy sú rôzne) má inú produkciu plynov (expanzných plynov).
Výpočtom koľko plynu treba na vypudenie projektilu u nábojnice a hlavne pri bezzbytkovom horení náplne sa zaoberá chemická balistika.
Nábojnica je vždy väčšia ako náplň práve preto, aby náplň stihla zhorieť bezo zbytku skôr, ako nábojnicu opustí projektil a tak sa dosiahol najväčší efekt pre udelenie rýchlosti projektilu.

Nie nevýznamná je i otázka k šetreniu hlavne (predchádzanie zapekaniu/vypalovaniu hlavne).

Stříbrný

Kromě prachové náplně tam musí být i projektil (broky, "kulka", ....) plášť a pár věcí okolo... S tím vším počítáš?
Ev. pošli odkaz na obrázek, já nic takového neviděl.... (příp. plášť, projektil 1/3 - 1/2 obsahu, zbytek "prach")

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.