jirka F

Najde se na vše vždy logické vysvětlení?

Nebo už jste někdy řekli na to nemám vysvětlení. Třeba i na škole.

Nejlepší odpověď
annas

Jak se to vezme. Vysvětlení může být logické, ale nemusí být vždy správné.

Dostala jsem kdysi dávno mailem.

"Student dutý jak bambus, propadá, protože ví, co je legální a nelogické, co je nelegální a logické, co je nelogické a nelegální.

Student dutý jak bambus, propadá u zkoušky z logiky a organizace.

Student: „Vy mě tady dusíte a rozumíte vůbec tomu oboru?“
Profesor: „Jistě, jinak bych nebyl profesor!“

Student: „Mohu Vám tedy dát jednu otázku? Když mi na ni správně odpovíte,
dejte mi nedostatečnou a já odejdu. Když ale nebudete znát odpověď, dáte mi za jedna.“

Profesor: „Souhlasím.“

Student: „Co je současně legální, ale nelogické, logické ale nelegální a co není ani logické ani legální?“

Profesor po dlouhém přemýšlení nezná správnou odpověď, a tak dá studentovi výbornou. Ihned poté volá svému nejlepšímu studentovi a položí mu tu samou otázku.

Nejlepší student mu okamžitě odpoví:

"Vám je 63 let a jste ženatý s 35letou ženou, což je legální, ale nelogické.

Vaše žena má 25letého milence, což je logické, ale nelegální.

Vy dáte tomu milenci své ženy za jedna ze zkoušky, přestože by měl vyletět.
Ale o to není ani logické ani legální…"

Jde v tomto případě o uvažování logické, i když není správné, ale možné?

Další odpovědi
Disraeli

Najít se nemusí a často ani nenajde, ale je tam (nevysvětlitelných jevů je dost). Vše má logické vysvětlení, spíš bych řekl i logickou příčinu – a tím pádem i průběh.
Jen nemáme třeba dostatek znalostí, informací, ještě jsme na to nepřišli nebo naše mysl ještě není vyvinutá, aby to byla s to pochopit.
To, co se nemusí zdát jako logická příčina, se po odhalení a prozkoumání detailů a toho, co k tomu vedlo, ukáže jako logické (i když to může být i něco špatného a nebo se nám to nemusí líbit. Tohle se týká hlavně lidského chování a činů. I v „nelogičnosti“ a nevyhnutelnosti se ukáže logičnost, když se to dobře prozkoumá).

Mimochodem i ty různé nadpřirozené jevy nebo alternativní metody jsou logicky vysvětlitelné. Jen to zatím neumíme. Tím ale nemyslím, že jsou logicky vyvratitelné, ale že JEŠTĚ nejsou vědecky prozkoumané a objasněné (v podstatě by se vše, co není vědecky prozkoumané a vysvětlené, dalo označit za nadpřirozené). Ono „nadpřirozeno“ a věda si nemusí odporovat. A různé odvětví se nazývají pseudovědy (a jinak) jen proto, že nejsou vědecky/logicky objasněné. I když na druhou stranu se některé ty pseudovědy snaží detailně definovat a popsat něco, o čem nemají dostatek informací, aby si to mohly dovolit, takže dost často jen hádají.

elkon

Většinou ano, ale ne každý to vždy dokáže pochopit. Prostě záleží kdo, jak a komu vysvětlení podává.

Rokio

Na úplně všechno podle mě ne. Vždycky něco bude mezi nebem a zemí.

Pepa25

Ač racionalista, tak vůbec nepochybuju, že spousta věcí na světě racionální či logické vysvětlení nemá (miniimálně z pohledu naší lidské logiky).

zjentek

Na škole když řekneš že nemáš vysvětlení tak můžeš jít..

Pak ty děcka raději improvizují (;