Tabea

Myslíte si, že by měla být účast ve volbách povinná?

Nejlepší odpověď
NoFear

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Dřív jsem byl pro. Myslel jsem si, že by to v tzv. demokratických vládách bylo alespoň efektivnější – to vítězství ve volbách, ta demokracie, hlas veškerého lidu, většinové („objektivní“) vítězství… Ale teď už si to rozhodně nemyslím a efektivnější, spravedlnější ani soudnější by to nebylo.

  1. Faktem zkrátka je, že většina lidí se v politologii ani v politice vůbec neorientuje. Neví dokonce ani jak funguje jejich vlastní vláda a stát a bože někteří ani nevědí, jaké druhy volbec máme, kdy a jak fungují.
  2. Lidi jsou emocionálně založení, slyší na zvučné citáty, sympatické tváře (a známé tváře -celebrtiy – ve stranách), zjednodušené stanovy stran nebo cílů kandidátů (a vlastně na všechno zjednodušené – a tím kolikrát i nepravdivé nebo polopravdivé). Neznají, ty které volí. Nejen osobně, ale neví o nich skutečně nic. Lidi prostě nemůžou posoudit, jak kdo bude vládnou, zastávat daný úřad atd. A o to míň, když nerozumí ani té politice…

Většina lidí vám řekne jméno prezidenta, premiéra a ministra financí. Plus možná ještě jednoho dalšího – záleží, co nebo kdo je právě v kurzu, jaké je období nebo nějaké kauzy (ministr školství anebo ministr zdravotnictví, když se o nich často tisk zmiňuje. Halvně taky v tom bulváru, v TV a jinde). Ale to je vše, co o představených a celé politice vědí. Tím to končí.
Kompetence daných osob/stran nelze posoudit. A po bližším seznámení s těmi politiky je nutné vzít do úvahy, že né málo z nich nemá vůbec žádnou kompetenci.
3. Kdyby byly vobly nucené, chodila by tam všechna individua – opilci bezodomovci, ale i povaleči a podobní, kteří se o politiku vůbec nezajímají (plus ti, kteří se o ni „zajímají“ jen po hospodách a v bulvárech). Taky ti, kteří jsou sice svéprávní, ale zdraví moc ne a třeba ani nevědí, co josu volby. (Jako jistě, někteří takoví by mohli mít vyjímky atd., ale i tak… navíc by to byly jen další a další problémy navíc. Jako komu k volbám umožnit vstup, komu, ne, jak to hlídat, zhodnotit,…).
4. Nutit lidi do něčeho takového v tzv. demokracii by mělo o krůček blíže k diktatuře. Plus někteří by naschvál volili „chybně,“ z legrace, vyvolávali by problémy jen proto, že je do toho nutí. A nutit do toho, ty kteří volit nechtějí, odmítají to, nevěří v to, by bylo nesmyslné a neúčelné. Působící mnoho problémů a žádný přínos. Ani kýžený výsledek.
Výsledky voleb by tím nebyl lepší nebo spravedlnější. To spíš naopak.
Volby jsou hlavně jen přetvářka a plané sliby (-chyby). Chvilka, kdy má za několik let lid skutečnou moc a pak zova za několik let atd. Jinak je to vláda byrokracie nebo oligarchie (strany, parlamant, vláda).

(+5. Větší a zbytečná administrativní pracovní zátěž, kdyby volili skutečně všichni. Zdlouhavé, chaotické s mnoha problémy. Jako ne nezbytně, ale určitě by to tak bylo – s dnešní byrokracií a systémy…).

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=y3oImm-yQvE 😂
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=uja-wzpm7Y0&t=46s

Další odpovědi
Kepler

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Účastnit se voleb je právo, ne povinnost. Ta byla za šokialismu – účast dobrovolně povinná.

Dochy

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Pokud mluvíme o svobodě a právu volit, měl bych mít také svobodnou možnost nevolit.

aliendrone

Nemohu posoudit.

Špatná anketa, chybí možnost „Jiná odpověď“, takže MUSÍM vybrat něco, s čím nesouhlasím. :(

Klasika, já se už ani NEDIVÍM, že tě JINÁ možnost nenapadla. Je to ukázkový příklad vymytéhp mozku. Myslím to bez urážky, tak dlouho ze všech stran do tebe valí ty kecy pod tlakem, že je téměř NEMOŽNÉ tomu nepodlehnout.

Nechtíc poukazuješ na ZÁKLADNÍ CHYBU dem(ent)okracie, Je to totiž přesně NAOPAK! Účast ve volbách by neměla být „za nic“, nýbrž za NĚCO. Jedině tak se dá jakž takž rozumně něco kolektivně řídit.

Dokud ovšem budou mít naprosto bezcenní líní darmožrouti čekající na sociální dávku (a s nimi „systémoví patricipanti“) stejný hlas, jako usilovně pracující člověk, který systém ŽIVÍ, popřípadě je jinak pro systém dostačujícím přínosem, tak je pro občany LEPŠÍ rozumná diktatura, např. čínského typu. V praxi to jednoznačně dokládají „nejlepší kapitalisté na světě“, tedy čínští KOMUNISTÉ. ;) :D :D

zjentek

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Ne!!! Podobná naše volba MUSÍ (žádné „by měla“) být VŽDY DOBROVOLNÁ, jinak CELÝ DEMOKRATICKÝ SYSTÉM není od základu svobodný a selže, protože nemá hlubší smysl. Nejen pro volby, ale toto platí pro každou podobnou naši zásadní volbu – musí byla dobrovolná! Stejně tak třeba docházka do zaměstnání. Bez ní jsme jen něčí výrobní jednotky bez duše, náplň zaměstnání nás nebaví, i kdyby šlo o pěknou náplň, to je doufám všem jasný a demokracie a s ní spojený ráj na zemi je v tu ránu TEN TAM!

autacek

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Volby by měly být dobrovolné, ale mělo by být stanoveno kvórum, při kterém by při nedostatečné volební účasti (např. 50%) zůstal mandát neobsazen.

Butters_xD

Ne, volby by měly být dobrovolné.

magorvkleci

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Ametyst

Ne, ale u některých voleb si to dovedu představit.

jáára

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Když budu moci volit třeba přes datovou schránku, nebo pomocí eID a tokenu, tak bych i volil. Teď je pro mě obtížné volit.

Schluker

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Mc Merkurion

Ne, volby by měly být dobrovolné.

… to už tady bylo, a k ničemu to nevedlo !!!

Lgee

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Výsledek by byl zkreslený, spousta lidi by nepremyslelo a proste jen neco zaskrtli.

paul1

Ne, ale u některých voleb si to dovedu představit.

elkon

Ano, v rámci všech voleb.

Ano, ale jen proto, že by pak nikdo nemohl „držkovat“, jako nyní. Protože nejvíc kecají ti, co nebyli volit.

led

Ne, volby by měly být dobrovolné.

(štátne) Voľby do štátnych zastupiteľstiev by mali byť dobrovoľne povinné. Prečo tak?
Dobrovoľné, pretože účasť na voľbách je dobrovoľné rozhodnutie každého občana oprávneného voliť.
Povinné, preto je povinnosťou každého občana spolurozhodovať o budúcnosti svojej(!) republiky o svojej(!) budúcnosti.
Len ten, kto spolurozhoduje svojou účasťou vo voľbách má občianské právo voliča hodnotiť činnosť zvolených kandidátov a podnikať prípadné zákonné kroky k ich odvolaniu, ak si neplnia zákonné povinnosti zástupcov ľudu voči občanom a voličom.

dudu

Ne, volby by měly být dobrovolné.

metros

Ne, ale u některých voleb si to dovedu představit.

JežíšKristus

Ne, volby by měly být dobrovolné.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

aliendrone, souhlasím, jen si myslím, že na „jinou možnost“ nezbylo místo. Pokud se totiž nepletu, tak je tu limit v těch anketních možnostech.
I když jsem taky pro „jinou možnost.“ Protože otázka se sice ptá tak, aby její odpověď byla ANO, NE – a pokrývá „všechny“ varianty „ano“ „ne,“ ale není dostačující a prsotě dostatečně volná, aby mohl člověk odpovědět – zvlášť, když nesouhlasí se všemi těmi body. A je to tu – kdyby to bylo nucené, tak nemá na výběr, než vybrat si něco z toho, co sám nechce…
:D
„Nemohu posoudit,“ to je takové ideální, hezká možnost. Ale jako dobrý doplněk… hodil by se i při těch volbách. :'D

annas

NoFear,

možnost „Ano, ale jen v rámci některých voleb.“ je téměř totožná s možností „Ne, ale u některých voleb si to dovedu představit“.

Dá se odpovědět – Dovedu/nedovedu si to představit např. u …

Takže v anketě, která je rozsáhlá, by měla být vždy možnost Jiná Odpověď.

led

Je 6, slovom šesť, možností na odpoveď nie 5. Stále máte ešte jednu možnosť.

led

Optimálne ako č.1, alebo č.6, zadať „jiná odpověď“ a potom zvyšných 5 doplniť o navrhované odpovede.