Avatar uživatele
Rokio

Můžu si za svoji psychózu sám?

Nikdy jsem neužíval drogy, a dokonce neholduji ani tabáku, ani alkoholu. Nepiji ani klasickou kávu.

Říká se, že schizofrenií nebo jinou psychózou může někdo onemocnět, pokud začne experimentovat s drogami. Schizofrenií může člověk onemocnět v jakémkoliv věku. Často se tak stává v adolescenci a v rané dospělosti. Pokud je vám více než 35 let, tak šance, že onemocníte schizofrenií, je velmi nízká.

Je jenom moje vina, že jsem psychotik, i když jsem předtím žil zdravě? Věnoval jsem se pohybovým aktivitám a moje strava byla docela zdravá.

Zajímavá 0 před 242 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
orwell

Pokud jsi neutrpěl nějaký úraz mozku či neprožil těžké trauma a žil tak jak popisuješ, patrně jsi to „nakoupil“. Takových případů je dost. Prostě spousta chorob je dědičná, nebo alespoň náchylnost k nim. DNA je sviňa, nedá se nikdy s určitostí předvídat, jak se to tam při dělení buněk pospojuje. Taky nemá cenu se tím trápit a dávat si vinu. Na otázku „Proč zrovna já?“ je jednoduchá odpověd: A proč ne? Život holt není spravedlivej.

Upravil/a: orwell

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Pravděpodobně ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bibcabi

ja si nemyslim že je to tva vina

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Psychóza, včetně schizofrenie, je složitá choroba, kterou ovlivňuje řada faktorů. Mezi ně patří genetická predispozice (dědičnost), biochemické změny v mozku, faktory prostředí a také stresové události. Je tedy velmi nepravděpodobné, že byste za ni mohl sám.

Mnozí lidé s psychózou nikdy neužívali drogy a žily zdravý život. Na druhou stranu, některé drogy mohou psychotické příznaky zhoršit nebo vyvolat u lidí, kteří jsou na tuto chorobu geneticky náchylní.

Velmi důležitá je také skutečnost, že někteří lidé s psychózou mohou mít také jiné duševní zdravotní problémy, jako je depresia, úzkost nebo poruchy stresu po traumatické zkušenosti.

Může být nápomocné hledat pomoc u odborníků na duševní zdraví, kteří mohou poskytnout léčbu, včetně terapie a medikace, která může pomoci lépe zvládnout příznaky a zlepšit kvalitu života. Nejdůležitějším krokem je porozumění tomu, že nejste viníkem svého onemocnění a že existuje pomoc.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek