Avatar uživatele
Registrovaný

Můžu jit na nemocenskou po podání výpovědi z pracovního poměru?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Stříbrný

"Na nemocenskou se nechodí." O vystavení, trvání i ukončení neschopenky
rozhoduje ošetřující lékař, a to výhradně na základě zdravotního stavu pacienta.

Výpovědní doba nemá na vznik nemoci ani na zdravotní stav žádný vliv.
Onemocní-li zaměstnanec v průběhu výpovědní doby, má nárok na totéž,
jako ostatní zaměstnanci. (Pozor na odchylky při nemoci v ochranné lhůtě.)

V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele může dojít
k prodloužení výpovědní doby.
Dá-li výpověď zaměstnanec, výpovědní doba se neprodužuje.
Doplňuji:
U přesnění odpovědi od Pusinky50.

Ochranné lhůta činí 7 kalendářních (!!) dnů po skončení zaměstnání.

Platí i informace ohledně nároku na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele,
na niž mají nárok pouze uaměstnanci (při nemoci v OL na ni není nárok).

Náhrada mzdy náleží za pracovní směny naplánované
do 14. dne nemoci, za první tři směny nenáleží nic.

O 21 dnů šlo do 31. prosince 2013, od 1. ledna 2014 jde o 14 dnů.

Tzn., že při nemoci v OL začne OSSZ nemocenské vyplácet od 15. dne nemoci.
Podklady pro výplatu nemocenského se v případě nemoci v OL předávají bývalému zaměstnavateli.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Neschopenku ti lékař vystaví bez ohledu na případnou výpověď.


Avatar uživatele
Stříbrný

Po skončení zaměstnání plyne ochranná lhůta, která trvá 7 kalendářních dní, pokud zaměstnání trvalo alespoň po tuto dobu (§ 15 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění). Vznikne-li dočasná pracovní neschopnost v rámci této ochranné lhůty, náleží pak od 22. kalendářního dne pracovní neschopnosti nemocenské dávky. Pokud tedy budete uznána práce neschopnost do 7 dní od skončení pracovního poměru, bude Vám od 22. kalendářního dne pracovní neschopnosti náležet nemocenské dávky, které bude vyplácet příslušná okresní správa sociálního zabezpečení OSSZ. Žádost o nemocenské dávky (příslušný díl tiskopisu „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“) je třeba předat bývalému zaměstnavateli. V období prvních 21 dnů pracovní neschopnosti však nebudou náležet ani nemocenské dávky, ani náhrada mzdy od zaměstnavatele (neboť již netrvá zaměstnání).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

@Pusinka50:
proč jste si správnost odpovědi neověřila
v aktuálně platné legislativě?

Kopírujete-li zastaralý článek, pište text do uvozovek
a připojit zdroj + datum vzniku článku (není-li uvedeno,
najděte si aktuální článek s uvedeným datem).

Příště takovou odpověď nahlásím ke smazání.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1490
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.