simonka

Může si to vedoucí dovolit?

V době krize zrušil podnik celé naše oddělení – kontrola, nastopila jsem na rekvalifikaci pracovník v přímé obslužné péči – a po praxi nastoupila do domova důchodců jako pečovatelka na tříletý záskok za pracovnici, která odešla na mateřskou dovolenou (nejdříve, ale marodila)
Když jsem nastoupila sdělila mi vedoucí DD, že po záuční tříměsíční době budu mít smlouvu po dobu marodění pracovnice než půjde na mateřskou a pak mi smlouvu podepíše na ty slíbený tři roky.
Nastoupila jsem 15. srpna 09 do 15. listopadu 09 jsem měla 3měsíční záuční dobu a pak další do 31. 1edna 10 smlouva za nemocenskou. Od 1. února 10 jsem měla mít smlouvu na dobu určitou 3 roky záskok za mateřskou. Jenže jsem 28. 12. 09 onemocněla chřipkou a měla 14 dní vysoké teploty a začala marodit, pak mne převezli do nemocnice a to mi vedoucí volala, že když nenastoupím do práce, tak mi smlouvu neprodlouží, říkala jsem jí, že jsem v nemocnici a hned jak mne pustí, tak se zastavím v práci a domluvíme se. Z nemocnice mne pustili začátkem ledna a i přes velké bolesti jsem se nechala k 14. lednu uschopnit a nastoupila do práce abych nepřišla o práci. Pracovala jsem na směny a pak jsem měla tři dny volna a pak jsem byla tři dny v práci když si mne zavolala vedoucí a hodila mi papír, ať ho podepíšu, že tam končím a už nemusím ani ten měsíc dodělávat, byla velice nepříjemná. Myslela jsem, že to se mnou sekne, byla jsem po noční nevyspalá a když jsem se zeptala co se stalo, že mi slíbila smlouvu na ty tři roky, mám studující dceru, jsem rozvedená a práci potřebuji, řekla mi jen stroze, že mi do toho nic není, že je to čistě její věc. Víc se se mnou nebavila a řekla ať jdu domů. Zhroutila jsem se, dcera mne ihned odvezla k lékaři. Paní doktorka se zhrozila, napsala novou nemocenskou a já do dneška mám vleklé zdravotní problémy, jak s páteří, moč. měchýřem, nemohu spát, často brečím. Je možné, že paní vedoucí jednala správně? Novou smlouvu mi nepodepsala, tak až skončím marodění půjdu na úřad práce.

Nejlepší odpověď
Jambalaya

To se obávám, že je na libovůli zaměstnavatele, zda vám smlouvu podepíše či nikoliv. V tomto případě nelze použít ani příslib zaměstnání. Pokud jste již v DD pracovala, lze vaši dobu práce považovat za zkušební dobu. Zaměstnavatel s vámi nejspíš nebyl spokojen nebo se obává častých pracovních neschopností. Jak píšete máte vleklé zdravotní problémy. Na ochranu zaměstnavatele v tomto případě uvádím, že státní instituce mají limitována pracovní místa, a pokud DD má zaměstnance ve stavu, byť neustále marodí, nemůže místo něho přijmout jiného.

Další odpovědi
SETH

Pracovní smlouvy jsou jedna věc, na právní záležitosti jsou státní podniky dost opatrné. Chování vaší vedoucí je věc jiná, mohlo se klidně stát, že jako přímá nadřízená nedoporučila vám pracovní smlouvu prodloužit. Na to právo má. Na způsob jednání s vámi si můžete stěžovat u jejího nadřízeného.
Doporučuji vám jít se poradit (samozřejmě zdarma) na Úřad práce – dokumenty s sebou. Tam vám taky může poradce pomoci nějak vyřešit problém zaměstnání nebo pomůže s kontaktem na sociálku.