Jitulína

Může za mě vědoucí podepsat výplatní listinu?

Dobrý den, moje otázka se týká výplat, které nám účetní posílá v sáčku spolu s výplatní listinou, kterou podepíšeme, že jsme mzdu převzali, a a posílá se zpět na firmu. Může tuto listinu za mě podepsat vedou a pak mi oznámit, že mám výplatu v šatní skřiňce. Na jaký paragraf se mohu odkázat. Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

Výplatní pásku (výplatnici) má samozřejmě podepisovat pracovník, jemuž mzda náleží. Ani vedoucí toto nemůže provést, pokud k tomu nemá od jednotlivých zaměstnanců zplnomocnění.
Zřejmě se ti nelíbí, že si nadřízený pracovník dovolil něco takového bez tvého vědomí. Prudit a domáhat se svých práv samozřejmě můžeš. Doporučila bych ale nejdříve zvážit, zda by nebylo vhodnější smírné jednání. Prostě nadřízenému řekni, že si chceš výplatnice podepisovat sama. Pokud to není tvé první zaměstnání, tak klidně argumentuj špatnou zkušeností z minulosti a uvidíš, že vše se vyřeší ve větším klidu, než když kolem sebe začneš střílet paragrafy.

Další odpovědi
anonym

Dej vedoucímu písemnou plnou moc k převzetí mzdy. On to dá mzdové a už může brát a podepisovat za tebe

mosoj

Vo co jde ? To vypadá že ti chtěl vyjít vstříc. Stejně by to nemělo právní váhu ( ten jeho podpis).

Hamon

To záleží na okolnostech.
Jestliže podpisem stvrzujete převzetí peněz na základě kolektivní nebo individuální smlouvy, pak nesmí bez plné moci převzetí provést nikdo jiný. Jestliže je naopak uvedené, že mzdu předává vedoucí a převzetí není nutné potvrdit, pak je toto možné.
Důležité je, kdo za zaměstnavatele mzdu vyplácí – jestli mzdová účetní nebo vedoucí.
A připomínám, že mzda je považována za citlivý nebo osobní údaj a je teda s údaji o ní podle toho zacházet. V krajním případě můžeš podat stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů (nebo tímto vyhrožovat – ale počítej s tím, že se tě zaměstnavatel co nejdřív zbaví).

ivzez

Převzetí mzdy za Vás nesmí podepsat nikdo,
komu jste k převzetí mzdy nedala plnou moc.

Souhlasím však s Mowlou – tady zřejmě půjde o snahu Vám pomoci,
byť praktokovanou poněkud „nešikovně“.

Vaše nadřízená bez Vašeho souhlasu a bez Vaší přítomnosti
nesmí ani do Vaší šatní skříňky.

A k úschově mzdy slouží minimálně přenosný trezor,
v šatní skříňce nemá mzda co dělat.

Až někdo šatnu v den výplat vyjrade,
asi se všichni pěkně zapotíte.

Nenechte si to líbit!
Doplňuji:
Paragraf žádný nepotřebujete,
i Vaší vedoucí musí být jasné, že padělá Váš podpis.

Jitulína

Ale ona to za mě podepsala, aniž bych s tím souhlasila. Podle mě na to nemá právo.

ahold

Máš pravdu.
Bez tvého písemného svolení nesmí za tebe výplatu podepsat, natož převzít a uložit jí na nějaké místo.
Navíc píšeš, že do šatní skřínky. Ani tam nesmí mít nikdo kromě tebe přístup. Slouží přeci k ukládání osobních věcí zaměstnance. Kdokoliv tedy mohl tvojí výplatu sebrat? Proti tomu bych se důrazně ohradila.