Beer4Real

Může si soused natáčet prostor paneláku?

Jedna rodina z paneláku má ve svém okně namontovanou kameru, která míří před vchod našeho baráku. Není to maketa.
Je to legální si bez souhlasu druhých natáčet pohyb lidí?
Není to ani správce, či jiná úřední osoba.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud kamerou jen pozoruje, je to legální – pokud ale kamera i natáčí (a soused záznam uchovává), pak to bez splnění ´spousty´ podmínek legální není (viz např. http://www.mvcr­.cz/clanek/ka­merove-sledovani-verejnych-prostranstvi-a-instituci.aspx ).
Takže pokud máš podezření na to, že dotyční natáčí a záznam uchovávají/zpra­covávají, podej trestní oznámení (PČR situaci zdokumentuje a případně zahájí trestní řízení) a podej stížnost na ÚOOÚ.
___
A nebo si se sousedy promluv a nastiň jim, že případné postihy jsou dost nemilé.
😉

Další odpovědi
anonym

Může, ale nesmí použít záznam bez svolení .

anonym

Co já bych za to dal, kdyby někdo monitoroval pohyb v domě, ubylo by krádeží a celkově bordelu.

Hamon

Viz odpověď od mowla. Ale je tu ještě jedna rovina – ochrana osobnosti. Kdokoli, kdo by byl natočený, se může dovolávat práva na ochranu osobnosti, vč. požadavku finanční kompenzace případné újmy.