MobilManiak

Může se přítomný průběhový čas a going to použít ve stejném případě (v Aj)?

Going to se používá, pokud jsme danou činnost už naplánovali (třeba jsme koupili lístky), přít. průběh. taky. Je v používání nějaký rozdíl? S tím, že se průběhový používá i v budoucnosti, se setkávám prvně, jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
quentos

Ano, NĚKDY jsou tyto dvě konstrukce zaměnitelné: zejména v případě, že hovoříte o svých plánech a uvedete konkrétní čas, kdy hodláte danou činnost dělat. Můžete tedy např. říci: „I'm going to leave for Paris tomorrow.“ stejně jako „I'm leaving for Paris tomorrow.“
Nelze je však zaměnit v případech činností, které nemůžeme ovlivnit. Učebnicový příklad o tom, jak vidíte velkej černej mrak – řeknete: „It's going to rain“, ale nelze v tomto případě použít „It is raining.“ (Z jednoduchého důvodu – přednostně to znamená „teď právě prší“ a došlo by k nedorozumění.) Další dobré příklady viz v odkaze níže.

Zdroj: http://www.en­glishgrammar.or­g/difference-present-continuous/

Další odpovědi
cizrna

GOING TO – se výhradně pojí s budoucím časem, to znamená (plánuji nebo chystám se něco udělat), učinil jsi nějaký rozhodnutí, ale nemáš jistotu, jestli to opravdu uděláš.
v tvém příkladu „koupili jsme lístky“ není „going to“ ale klasický minulý čas prostý.
Příklady:
I am going to go to the party (chystám se jít na párty)
nebo také
We were going to go to the party (chystali jsme se jít na party /ale pravděpodobně to nevyšlo/)

Přítomný čas průběhový – vyjadřuje děj probíhající právě teď, v blízké budoucnosti nebo přechodnou záležitost
She is going to be 16 next month – za měsíc ji bude 16
We are sitting close to the river – sedíme blízko řeky (teď)
I am living in Slovakia – žiju na Slovensku (POZOR: používá se pouze v případě, že někde žiješ dočasně měsíc nebo třeba rok)

rozumíš tromu trochu?

Psychotic

Když jsem tuhle špatně postavenou otázku četl, pochopil jsem ji tak, že se tazatel ptá na budoucí čas průběhový (I'm going to be doing)… Ještě že mě quentos předběhl 🙂