Tibca1

Může rodič bít své dítě?

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s bitím dítěte a všeho kolem.
Zajímali by mě všechny věkové kategorie, od narození až po třeba po 40 let věku.

Může rodič bít své dítě? Může ho bít za to, že neuposlechlo rozkaz („Jdi umýt nádobí!“)? Že dítě odmlouvalo, že to neudělá? Může ho bít, když něco provede, třeba rozbije skleničku, a to naschvál či omylem?

Pak dále jak je to, když si jeden z rodičů najde nového partnera. Může nový partner bít dítě, které jeho není, a chovat se jako jeho otec, když nejsou svoji (svatba)? Může ho bít, když jsou svoji?

Zkrátka by mě zajímali všechny případy, které mohou nastat.

Někdo mi říká, že se dneska dítě bít za žádných okolností nesmí, že může zasáhnout či někdo zavolat sociálku. Někdo mi zase říká, že se bít může. A někdo mi zase říká, že jen pokud jde o výchovné bití.

Tak jak to tedy je, z hlediska zákonu nebo práv dětí nebo jak se říká.

Nejlepší odpověď
dudu

Jen výchovně.

Moje známá, která ke své potěše s manželem vychovala tři děti na toto téma vždy
zmiňovala citát „Metla vyhání děti z pekla“.
Při výchově našich dcer jsme upřednostňovali příklad, jasná pravidla a platnost daného slibu. Ovšem pár na zadek také padlo.

Další odpovědi
jirka F

Jen výchovně.

Musím souhlasit s dudu.Mluvím z vlastní zkušenosti.Rodiče mě bili zejména výchovně,neupos­lechnutí příkazu,špatné známky ve škole kdy jsem se třásl strachem z rodičovských schůzek.Zejména otec byl přísnější(bit jsem byl vařečkou,výchovními fackami i psychicky deptán).V dnešní době se to asi už nesmí dělat.Po těchto zkušenostech jsem si řekl,že až budu mít někdy tak výhledově vlastní děti. Budu je být jen tak lehce,aby věděli že se to nedělá.

ivzez

V žádném případě.

»Může rodič bít své dítě?« Ano, může.
»Smí rodič bít své dítě?« → Ne, nesmí.
(Chybně formulovaná otázka.)

Na otázku není snadná odpověď, protože toho kombinuje více dohromady.
Výchova dítěte není jen právem rodiče, ale i jeho povinností.
Povinnost podílet se na výchově dítěte ve společné domácnosti
má i partner rodiče (i když nejde o manžela/man­želku).

O výchově a výchovných opatřeních nerozhoduje dítě.
____

Když už tě zajímají ty zákony, tak věz, že dítě je podle zákona povinno
dbát svých rodičů (poslouchat své rodiče). Odmlouváním či neuposlechnutím
a nepodílením se na práci v domácnosti tento zákon porušuje.

Edison

V žádném případě.

S přihlédnutím k odpovědi Ivzez:

Bít kohokoli zákony našeho státu jednoznačně zapovídají. Jak je ovšem právo vymahatelné v nejrůznějších případech nelze předjímat. O tom rozhodne případný soud.

Kryšpín

Ano, jak se mu zlíbí.

Jížní Korea

Lukas_01

Jen výchovně.

Super guy

V žádném případě.

Boubin

V žádném případě.

dudu

Znám i případy kdy rodiče bijí děti v sebeobraně.