HiPe

Může pes chodit volně na našem vlastním, byť místy neoploceným pozemku?

Bydlíme na samotě u lesa a kolem jsou jen chalupáři. Psi máme normálně volně na zahradě a sami chodí po veřejné cestě i okolo sousedů. Jenže jedna sousedka si začala stěžovat, že ten pes nemá na té cestě co dělat a že na něj zavolá odchytovou službu atp.
Má na to nějaké právo, když ten pes nikomu neublížil a navíc ani nebyl na jejich vlastním pozemku, nýbrž jen na veřejné cestě (sám bez pánička).
Děkuji za odpověďi

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, má na to právo. A rozhodni se jaká je tedy situace. Na vašem vlastním pozemku si může běhat jak chce (pokud zajistíte že na tom pozemku zůstane). Na veřejném pozemku či cestě nemá co dělat bez náhubku a páníčka na vodítku.

Další odpovědi
elkon

Až někomu pes ublíží, bude pozdě. Že se tak nestalo není argument. Pes nesmí volně pobíhat. I když je pak na vodítku, má mít „košík“.

Mc Merkurion

… ano, má … bez náhubku a vodítka mimo vlastní pozemek (což veřejná cesta je) nená co dělat …

Herjulfson

Zajímavé… Osobně jsem to tedy nikdy hlouběji nezkoumal, ale myslím si, že podstatné bude mít svého mazlíčka pod kontrolou, případně dle toho co stanoví místní předpis – vyhláška. Nedomnívám se, že by při tom nutně musel mít například náhubek, není-li tedy stanoveno vyhláškou. Dále mě napadá pohyb po komunikaci? On asi nezná pravidla a až kvůli němu někdo sjede do příkopy, tak kdo za to bude je asi všem jasné. Komunikace bez kontroly tedy asi nepřichází do úvahy. Další věcí je i místo kde se pes nachází. Nikdo by neměl své okolí obtěžovat nad míru přiměřenou místním poměrům. Co je míra přiměřená je právě otázkou prostředí. Na závěr to nejpodstatnější. Přece na vše nemusí být nějaký paragraf. Stačí jen trochu myslet a pokud se to podaří, bude to mít jasný výsledek = pokud chci psa, počítám s tím, že ho budu venčit; pokud chci, aby byl na zahradě musím mít plot; pokud nemám plot, musí mít kotec; pokud se mi to nelíbí, nepořizuji si psa.

Pepa25

Obec může obecně závaznou vyhláškou omezit nebo vymezit prostory, kde je možné volné pobíhání psů (je to většinou v městech, ale často se neshodnou ani tam). Pokud taková vyhláška není, tak jedině, že by šlo o přestupek proti veřejnému pořádku nebo občanskému soužití (např. pes opakovaně obtěžuje lidi pohybující se po veřejné komunikaci).

Kryšpín

Soukromá demokracie končí na veřejné cestě.

ivzez

Samozřejmě, že může.

Za předpokladu, že zajistíte, aby psi ten pozemek
za žádných okolností svévolně neopustili.

OT:
Pobavilo mne, že Vaši psi Vás mají volně na zahradě.
(Psi mají svého pána, ale pán má psy. )

Drap

Prostuduj si místní vyhlášku. Každá obec ji má jinou. Pokud je ve vyhlášce, že pes musí být v obci na vodítku, tak musí být na vodítku , i když chodí po veřejné cestě pouze u domu. Jinak obecně platí, že psa by měl každý mít pod kontrolou. Prokazovat že mám psa pod kontrolou, pokud na něj nevidím je značně obtížné a problematické. To, že pes nikomu nic nedělá neni argument, je to stále jen zvíře a někteří lidé mají strach ze psa i když je za plotem.
Na vlastním neoploceném pozemku může chodit, pokud ovšem zaručíš, že je pes stále pod kontrolou a nemůže přweběhnout na pozemek vedlejší.

zjentek

Může, ale nesmí ho svévolně opustit, aniž by vás zažádal o vodítko!

nyjono

Na vašem vlastní, i neoploceném pozemku samozřejmě může.
Ne už tak na veřejné cestě. Tam nemá bez zabezpečení co dělat.
Máš možnost buď pozemek dooplotit nebo psy naučit, že za hranici pozemku nesmí. Ale na to je teď už asi pozdě, takže dooplotit. Důrazně doporučuji.

HiPe

A pokud bude pes na našem vlastním pozemku a sousedé projdou kolem a pes na ně bude štěkat a vyběhne směrem k nim a přitom bude na našem pozemku a nic jim neudělá. Může si stěžovat že na ně ten pes štěká a že na ně vyběhl i když se nic nestalo a ten pes opravdu je pořád na našem pozemku??

HiPe

A pokud bude pes na našem vlastním pozemku a sousedé projdou kolem a pes na ně bude štěkat a vyběhne směrem k nim a přitom bude na našem pozemku a nic jim neudělá. Může si stěžovat že na ně ten pes štěká a že na ně vyběhl i když se nic nestalo a ten pes opravdu je pořád na našem pozemku??

Dochy

A budou i náhodní kolemjdoucí vědět že je to váš pozemek, kam nemá nikdo co lézt? Podle našich zákonů a zvyklostí lze vstupovat na neoznačený a neoplocený pozemek.

Pokud bude jasné kde je hranice pozemku kde cizí nemají co dělat a pes z něj neodejde tak je to ok (sousedi si na štěkání stěžovat můžou, ale to je asi tak všechno. Stěžovat si lze i na větší blbosti). Ale musíte i zajistit aby vám tam třeba náhodou nevlezlo dítě a pes jej nenapadl. A spousta dětí zvláště těch nejohroženějších, neumí číst.

Pepa25

Dochy: obávám se, že bohužel nemáte tak úplně pravdu. Psy má u nás kdekdo, takže snahy je nějak omezit nebo usměrnit nemají moc šanci na úspěch.

Mc Merkurion

… Dochy má pravdu …

Pepa25

Můžu se zeptat, o jaké právní ustanovení opíráte svůj názor?

Mc Merkurion

… co myslíš, bude to stačit ???: ▶Volný pohyb psů na veřejném prostranství bez jakéhokoliv dohledu chovatele, vlastníka či držitele již není možné vztáhnout pod pojem „regulace“ podle zákonného zmocnění § 24 odst. 2 zákona o ochraně zvířat, neboť jde buď o pohyb opuštěného nebo toulavého zvířete nebo o pohyb zvířete, jehož chovatel porušil povinnost zabezpečit chované zvíře proti únik◀ „Právní výklad k zákonnému zmocnění odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra k obecně závazné vyhlášce, kterou se stanovují pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezují prostory pro volné pobíhání psů“ file:///C:/User­s/lenovo/Downlo­ads/MM18_4-pravni_vyklad.pdf volné pobíhání psů je možné pouze na místech určených obcí …

Mc Merkurion

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

https://www.go­ogle.com/sear­ch?newwindow=1&sxsrf=­ACYBGNSkWut1oz­lrEp30ch-_Hp-yg7Am5g%3A156­9500348904&ei=vKyM­XeDlNuSfjLsPt_mO4A­I&q=pravidla+pro+po­hyb+ps%C5%AF+na+ve%C5%99­ejn%C3%A9m+pros­transtv%C3%AD+a+­vymezuj%C3%AD+pr­ostory+pro+vol­n%C3%A9+pob%C3%AD­h%C3%A1n%C3%AD+ps%C5%AF&­oq=pravidla+pro+po­hyb+ps%C5%AF+na+ve%C5%99­ejn%C3%A9m+pros­transtv%C3%AD+a+­vymezuj%C3%AD+pr­ostory+pro+vol­n%C3%A9+pob%C3%AD­h%C3%A1n%C3%AD+ps%C5%AF&­gs_l=psy-ab.12...86628­.86628..88135­...0.0..0.100­.100.0j1.....­.0....2j1..gws-wiz.zZY_zppOm­lI&ved=0ahUKEw­jgs5W2vO7kAhXkD2MBHbe8A­ywQ4dUDCAs >>> první odkaz, nyní snad již správně …

Dochy

Tak třeba tato zmínka by pomohla?
https://www.ceska-justice.cz/2018/09/­ministerstvo-zemedelstvi-zprisnuje-chov-zvirat-zakaz-delfinarii-i-prodeje-psu-v-obchodech/

„„Vlastník či chovatel psa by měl předpokládat, že se pes může projevovat nebezpečným a neočekávaným způsobem, a měl by být v každé situaci připraven i nepřiměřenou reakci zvířete zvládnout, neboť jeho povinností je zajistit psa takovým způsobem, aby byla zabezpečena ochrana okolí, zejména ostatních osob.“

Ale uznávám, že by to chtělo tu problematiku dále dohledat jak je to opravdu dle zákona.

Pak ještě třeba zákon o myslivosti:
„Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.“

Otázka je kde je honitba, mám pocit, že skoro všude kde není obec či rybník…

Pepa25

Uvedené citace jsou bezpochyby pravda, zároveň ale neřeší situaci, kdy pes volně pobíhá (tzn. není za plotem nebo na vodítku), ale majitel zároveň tvrdí, že ho má pod dohledem.

Mc Merkurion

… toto může pouze na místech k tomu extra určených, jinak musí být na vodítku >>> takže tato situace nemůže nastat …