still

Může mobil poškodit DVD?

Už nějaký čas přemýšlím o tom, jestli může moderní mobilní telefon (s funkcí bezdrátového nabíjení) nějakým způsobem ovlivnit záznam na lisovaných médiích (CD, MD, DVD, atp.). Často je nosím v brašně společně s mobilem, placky jsou většinou firemní a nechci je nějak obrozit. Existují nějaké studie, testy, které by zkoumaly vliv záření z mobilu na lisovaná záznamová média?

Nejlepší odpověď
anonym

Tedy nevím zda o tom existují nějaké vážně míněné studie (podobně asi jako neexistuje studie vlivu klepání na dveře na životnost dveřních pantů) ale z fyzikálního hlediska neexistuje žádný důvod proč by telefon slaboučce vysílající na kterékoliv z radiových frekvencích měl ovlivnit záznam vypálený relativně silným laserem. Jiná otázka je bezdrátové dobíjení, pokud ale telefon zrovna neleží na bezdrátové dobíjecí ploše a mezi ním a bezdrátovou nabíječkou neleží zmíněné CD/DVD pak je vliv také vyloučen.

Další odpovědi
Arne1

Funkce bezdrátového nabíjení nemá vliv, mobil do zadního čela nic nevysílá.
Nejpravděpodobněji si myslím, že bys ta média poškodil mechanicky – mobil ti ne ně spadne nebo se do něj v plné tašce promáčkne.

Jiří Bohumil

Vzhledem k podstatě a typu záznamu na CD a DVD, který je proveden vlastně „mechanicky“, ne. Nejsou však vyrobena lisováním (to jsou pouze klasické gramofonové desky), ale vypálením dat laeserem. A proto se nedá vliv jakéhokoliv „magnetického“ záření předpokládat. Tato media jsou „háklivá“ opět pouze na poškození mechanické – otěrem, rýhami, ohnutím a případně teplotou. Tím dojde k narušení „posloupnosti“ záznamu a jsou pak, většinou, nečitelná.

Dochy

Jiří Bohumil: Originál CD/DVD jsou opravdu lisované, (podobně jako gramofonové desky – svým způsobem). Až CD/DVD pro nahrání obsahu amatérsky mají jiné složení a jsou vypalovány v běžně dostupné mechanice v PC. Ty lisované mají zpravidla stříbrnou bravu, ty pálené jsou zpravidla barevnou variací na modrou a zelenou (někdy i zlatou)