Terryle

Může mít kočka ve stáří problémy s pamětí?

Staří lidé mají alzheimera, takže zapomínají a pletou se jim vzpomínky. Můžou něčím podobným trpět i stará zvířata? Máme asi třinácti, čtrnáctiletou kočku a ta zničehonic přestala chodit domů a odstěhovala se o pár domů dál ke staré paní. Paní je samozřejmě ráda, že tam není sama, takže potvoru vykrmuje masíčkem a teplým mlíčkem a kočka si lebedí. Do té doby ale domů chodívala spolehlivě a neměla důvod se odstěhovat – krmení dostávala běžně a mívala ho dost. Kočka je obyčejná venkovní vesnická myšilovka, žádná zhýčkaná domácí. V zimě si mohla zalízt do tepla do kotelny a roky to dělala, ale letos prostě ne.
Jediné, co mě napadlo, byla ješitná věc – kočka mě má asi nejradši z rodiny a já byla v té době dlouhodobě pryč. Jestli se potvora nepřestěhovala nejen za lepším žrádlem, ale i za pozorností a pohlazením… Každopádně teď už jsem zpátky, kočka se za tu dobu ukázala dvakrát, nadšeně mě odslintala, nechala se nakrmit… a znova se odstěhovala. Je mi to divný. Nemůže to být tím, že už prostě stářím blbne, zapomíná a plete se jí, kde má domov?
Doplňuji:
Jestli šla, obluda, jenom za lepším žrádlem, tak teda… ať si jde, pche :o) Paličatá a svéhlavá ona bývala vždycky, to je fakt :o)
Ono se právě říká, že kočky jsou hodně vázané na místo a nemají rády stěhování, takže mi to přišlo divný. Asi se to týká jen stěhování vynucenýho, ne když se dáma rozhodne sama…

Nejlepší odpověď
anonym

kočka sice může trpět jako člověk ztrátou paměti,ale v tomto případě se přikláním spíš k verzi,že se kočka přestěhovala,kočky jsou hodně své,někdy se dokonce vůbec nepřízpusobí svému pánovi,ale naopak majitel se musí přizpůsobit kočce,proto někteří tvrdí že jsou kočky falešné,jestli jsi se jí nějaký čas nevěnovala,tak z vychytralosti si našla lepší bidlo,a i když jsi zpátky,tak kočka se rozhodne kde je jí líp jestli u sousedky,nebo u tebe

Další odpovědi
annas

Mám zkušenosti, že kočka na rozdíl od psa si nedrží svého pána, ale hledá si vyhovující místo. Naše sousedka dostala malého kocourka, od ní utekl, nastěhoval se k nám.
Znám i případ, že se známí přestěhovali i s kočkou a ta se vrátila do místa původního bydliště. Nebo když kočku někdo vyhodí, vrátí se zpět.
Mluvím o normální kočce. Nevím, třeba jsou u vás jiné důvody.

ReHu

Myslím, že ano. Kamarádky číča – 15 let se nedávno „zapomněla“ kousek od domu. Myslíme si, že ztratila orientaci. Byla tam celou noc a našly ji schoulenou do klubíčka druhý den ráno. Naštěstí nemrzlo a je OK.

poa.li

To vysvětlení, že jsi byla déle pryč bych bral… Ale spíš si myslí, že tou souvisí s tím teplým mlíčkem a masíčkem… Ztrátě paměti bych to nepřičítal… Neměj jí to za zlé – je to kočka.

anonym

copak že by se ozvala ješitnost? bohužel kočky nemají rády když si jich někdo nevšímá a nemají papaní,a proto jsou schopné udělat hodně i změnit svůj domov

Terryle

Ona právě žrádlo měla jako vždycky – já už asi deset let jezdím domů většinou jen na víkendy a prázdniny. Takže ji krmí naši a krmili ji pořád. I proto nám to přišlo divný – nebyla zvyklá, že bych se o ni starala denně. Bývaly doby, kdy jsem se doma neukázala třeba měsíc – a nikam se nestěhovala. Teď po dvou měsících mé nepřítomnosti zdrhla a asi teda nadobro, nebo než jí znova škrábne…
A jo, uražená ješitnost to trošku samozřejmě je :) ale hlavně se mi po ní stejská, sice je náladová, stará, slintá a smrdí, ale byla to moje příšera, hřála a vrněla… :o)

anonym

to znám i my máme takovou nezdárnici k sousedům se chodí mazlit a mě kadit na zahradu,a přitom když příjde zima přes noc spí u nás ve sklepě,ale blbinky a hrat si chodí k sousedům a nevím jak jí nalákat k nám