Áiora

Může být zpráva psána v budoucím čase?

Dobrý den, v úterý píši maturitní písemnou práci a zajímalo by mě, jestli mohu zprávu jakožto slohový útvar napsat v budoucím čase. Na češtině nám vtloukali do hlavy, že dva základní znaky zprávy jsou: 1) je psána objektivně a nezaujatým čtenářem, 2) pojednává o již proběhlé akci. Jak si teď ale projíždím různé rady a zkušenosti, mnohým studentům se například stalo, že napsali zprávu se všemi náležitostmi, akorát v budoucím čase – psali o události, která se má konat – a dostali 0 bodů. Jejich učitelka pak byla na školení a zjistila, že se zpráva může psát i v budoucím čase. Nevím, proč by to tak být nemělo – nezdá se mi, že útvar, který bude popisovat např. pálení čarodějnic, kde a kdy to bude probíhat a jaký bude program, je prostě obyčejný článek…

Nejlepší odpověď
annas

Zpráva ve stylu prostě sdělovacím je informace o tom, co se stalo.

V článku Jak psát zprávu u maturity z češtiny? najdete i to, jak napsat zprávu.
http://www.stat­nimaturita-cestina.cz/psani-zpravy

Musíte si uvědomit, že když píšete o budoucnost, tedy o tom, co se bude konat, je to oznámení.
--

Zeptejte se na to své učitelky, ať vám vysvětlí, proč se zpráva může psát o budoucnosti.

Stejnou informaci, kterou jsem napsala, se dovíte v odkazu na stránce o maturitě.

--
Napadlo mě, že by šlo psát zprávu z budoucnosti, nikoliv o budoucnosti, tedy o tom, co bude.,

ŽIjete např. v roce 2050 a budete informovat čtenáře o sledu událostí, třeba v roce 2015.

Ale určitě to není běžné. O budoucnosti se píší spíš úvahy, nebo povídky.

Ptal jste se na užií „času“ ve zprávě ve stylu prostě sdělovacím. V diskusi jsem s uvědomila,, že i ve stylu publicistickém se může psát zpráva = informace, ale ta má jiný charakter, jiné náležitosti, jinou funkci. stejně jako ostatní útvary publicistické­ho stylu.

Jde o krátký útvar, který podává stručnou, poměrně úplnou a výstižnou informaci o aktuální události či dění. Její součástí bývá hodnocení události.

Autor si klade otázky. kdy, kde, kdo, co, jak, proč. Její rozsah je + – 50 slov.

Další odpovědi
Drap

Zpráva je o něčem, o nějakém ději. Obtížně můžeš psát zprávu o ději který se nestal. Třeba ale novinové zprávy jsou psány i v budoucím čase, že se stane, nebo bude dít to či ono.. Nejsem češtinář, ale myslím, že oba způsoby jsou možné.
Annas a quentos jistě odpoví přesněji.

led

„Žijete např. v roce 2050 a budete informovat čtenáře o sledu událostí, třeba v roce 2015.“
Zpráva z budúcnosti? Prečo nie.
Zpráva v budúcom čase, zpráva o budúcnosti, fikcia.
Je to vlastne predpoklad budúceho, môže sa to splniť na 0 – 100%. Môžte to mať naprosto presne vypočítané, pripravené, ale akýsi škriatok to môže zmeniť a zostane vám z toho len fikcia.
Ale stále je tu zpráva o niečom, čo už sa udialo alebo sa deje, nie o niečom, čo sa len bude diať.
Zprávu písanú v budúcom čase zaraďme ako umelecký žáner.

zpráva môže byť:
1 – objektívna faktografia – opísanie skutočnosti, faktov bez analyzovania, zovšeobecňovania
2 – subjektívna – vlastný pohľad na skutočnosť súčasnú, minulú
3 – predpoklad, predpoveď na základe známych skutočností (zpráva o počasí)
4 – fikcia – umelecký žáner

dodatok:
k objasneniu problému vám doporučujem si pozorne prečítať diskusiu medzi mnou a annas
 http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-byt-zprava-psana-v-budoucim-case#discussion

Dismas

Když je to v budoucím čase, není to zpráva, ale oznámení.

led

annas,
„Zpráva je informace o tom, co se stalo“
ale
„zpráva je také informace o tom, co se právě děje“

annas

  1. Zpráva jako slohový útvar, který patří do stylu prostě sdělovacího, se opavdu týká jen minulosti. Tento typ zprávy se psal jako slohová práce – viz odkaz.
  2. Jiný typ zprávy se objevuje v publicistickém stylu – používá se sice výraz zpráva, ale jde o poskytování informací, poučení, přesvědčování atd. Informace mohou mohou být krátké, rozšířené, komentované., samozřejmě i ze současnosti.

Ptal se na zprávu o „budoucnosti“, uvedl, že maturanti za nezískali bod. Proto jsem ho odkázala na učitelku, aby jim vysvětlila, o co jde.

V publicistickém stylu se píše zpravidla článek, o zprávě není zmínka.

led

súhlasím, ale…
ako definovať, čo je to: „Zpráva o stave republiky“ prednesená prezidentom, keď sa v nej spomína minulosť, súčasnosť, ale aj budúcnosť?

annas

Opět jde o publicistický styl – mluvený řečnický styl. Zpráva = dokument.

Je třeba rozlišovat prostě sdělovací styl – jen minulý čas a styl publicistický.

Jenže v pokynech k maturitě – odkaz – jsou informace jen o stylu prostě sdělovacím.