Mrazák nebo mražák ?!

Doplňuji:
Já to vím, ale dnes mě zaujala reklama na mražená kuřata. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Mrazák nebo mražák.? Spisovné je slovo mraznička, přičemž Slovník spisovné češtiny nově připouští také podobu mrazák, ale pouze hovorově, tzn. v mluveném spisovném projevu. Podoba mražák je pak krajně nespisovná.

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/752422

Další odpovědi
briketka10

taky říkám mrazák a ta reklama
byla tedy psaná nespisovně :)

led

Vyslovte tieto slová a počúvajte ich,
mrazák mrazí, vonku mrzne…
mražák mraží vonku mržne…
Doplňuji:
Nehovorím síce o tomto konkrétnom slove, ale bežne sa stáva, hlavne vďaka médiám, že ktosi vyjadrí nejaký výraz chybne, či nezrozumiteľne (napríklad rečová vada – nezrozumiteľnosť, šišlavosť, huhňanie…) a národ sa ho chytí a zavedie do života, bez ohľadu na spisovnú správnosť či nesprávnosť.
Kto chce byť IN to musí použiť, ak to nepoužije, akoby nebol…
Takže úplne kľudne môžte mať v mrazáku mrazničky na mráze mraziť mražená kuřata :)

radce

Podle toho, jestli je v něm MRÁZ anebo MRÁŽ… 🙂

Drap

Říkej tomu bedna s mrazem a máš po problému.

www

Vidím, že otázka je v literatuře.
Tedy tam se můžeš dnes setkat s oběma tvary, pokud si troufneme nazývat různá současná „dílka“ literaturou 😁 .
Mrazák pochází ale ze slovního základu mráz, proto je mražák slovo jen hovorové.
Doplňuji:
Slovo mraznička člověk občas jen někde přečte, ale neuslyší nikde 😁 . Počítám, že se i ti tvůrci spisovného JČ zakrátko přizpůsobí většině, jak se stalo již mnohokrát.
P.S: tím nechci vyjádřit nesouhlas s pí. Annas, je to pouze můj názor a zkušenost, dodatek.

briketka10

tak v tom článku píšou pravdu no vidíš :o)

anonym

Jak je situace složitá, dokazuje i ten fakt, že ani v obecné češtině neužíváme tvaru se změněnou souhláskou, mluvíme-li o mrazení v zádech. Rovněž slovesa odvozená od slovesa mrazit kmenovou souhlásku nemění: rozmrazovat, odmrazovat. Dokonavé sloveso zmrazit má na rozdíl od slovesa mrazit běžnější tvary zmrazené meruňky, zmrazený hrášek. Jde-li o význam přenesený, užívá se výhradně tvarů beze změny souhlásky: zmrazení vztahů mezi národy.

Můžeme tedy shrnout: Tvary mražený, [53]mražení jsou v běžně mluveném spisovném jazyce obvyklé a měly by být kodifikovány vedle méně častých variant mrazený, mrazení. U tvarů dokonavého slovesa zmrazit by měla být na prvním místě uvedena varianta nezměkčená: zmrazený, zmrazení. Přihlédnout se ovšem musí i k přeneseným významům sloves.
► zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6308