zjentek

Mohou být lidé z Hnutí Haré Kršna označováni jako radikální vegané?

Kdo je radikální vegan?

Nejlepší odpověď
annas

Vegetariánství stoupenců Hare Krišna vychází z těchto slov

" Manu-smrtiti (5.49), védská příručka lidského chování, uvádí: „Nechť člověk poté, co dobře zvážil původ masité stravy a krutost zotročování a zabíjení vtělených bytostí, zcela upustí od jezení masa.“

"Ddílo (6.12) se zmiňuje o tom, že jezení masa „zahrnuje zabíjení a následně vytváří kosmické pouto.“

„Jezení masa je podle Krišňáků jako jíst maso vlastního syna. Jíst maso je mnohem větší prohřešek, než snězení nevědomého jídla, například hub.“

„Požití masa se řadí mezi nejtemnější způsoby života a zapříčiňuje nevědomost a nemoce.“

„Ovoce, zelenina, obilí, ořechy a mléčné výrobky jsou vhodnou potravou pro člověka. Naopak zdržovat bychom se měli masa, ryb, drůbeže i vajec, protože je neschvalují védská písma. “

Vzhledem k tomu, že jedí mléčné výrobky, tak jsou vegetariáni či laktovegetariáni.

http://www.hks­.re/wiki/doku­.php?id=hare-krisna2014

Další odpovědi
Rnd

Mnoho stoupenců Haré Kršna se přiklání k veganskému způsobu stravování. To sice nevyplývá z duchovní tradice, která oceňuje duchovní význam požívání mléka, ovšem s ohledem na jeho současnou výrobu není snadné se spotřebitelsky chovat tak, jak to odpovídá podmínkám, kdy se tradice utvářela a kdy ochrana krav před špatným zacházením byla samozřejmá.

Tito lidé se zpravidla označují jako tzv. podmíneční vegani, protože mléko a mléčné výrobky odmítají vzhledem k tomu, v jakých podmínkách mléčný průmysl tyto výrobky produkuje. Tam, kde jsou tyto výrobky k dostání bez souvislosti s krutostí páchanou při jejich výrobě, se stravují v souladu s tradicí laktovegetariánsky. Neoznačoval bych je tedy za radikální vegany.

Uvedená podoba vegansví, kterou můžeme označit za spíše umírněnou, se dnes ve světě i v naší zemi stále více rozšiřuje. Restaurace od Haré Kršna tak neustále rozšiřují veganskou nabídku a některé přecházejí na veganství úplně.

K tématu viz také práci brněnské religionistky Olgy Čejkové. https://is.mu­ni.cz/th/piiy5/