Ganymede

Mohli byste mi prosím pomoct s fyzikou?

Dobrý den,
zítra píšeme test z fyziky a já tu na to učivo nebyla, takže ho nechápu a učitel mi to nevysvětlí, protože už jsem tu na dvě hodiny byla a on to jen opakoval, takže jsem nic nepochytila a ani nevím, co to za učivo je :D
Vysvětlovala mi to kamarádka a nechápu to. Mám to ofocené v mobilu (její sešit) a vůbec nevím, která bije, ale myslím, že když mi pomůžete, tak to pochopím, zas tak blbá nejsem, jen potřebuji dobrý studijní materiál, který teď nemám, takže to nemám z čeho pochopit.
Takže bereme čočku oka a počítaní asi dioptrií?? :D (jsem v prváku na učňáku)
Příklady co tam má:
Je tam písmeno psací S, ale bez spodního oblouku a u něho je třeba malé a nebo b. Pak nějaké vzorečky, u kterých nevím, jestli jsou k příkladu nebo jako normální základní vzorec.

Je tam třeba příklad:
Chlapec při čtení vidí ostře ve vzdálenosti 20cm. Jak mu pomůžeme??

Pomohl by mi to někdo prosím pochopit?? Aspoň si zopakujete fyziku :D
Asi by se na to jiný v učňáku vykašlal, ale mě to zajímá, naučím se něco nového, bude sranda :D
No každopádně děkuji za pomoc :)
Přeji Vám krásný zbytek dne :)

PS: jo a ještě tam je nějaký graf s osou :D so.. jsem chytrá jak medvěd :D

Odpovědi
Kepler

Moc té otázce nerozumím, ale pokusím se. Zdravé oko nepotřebuje korekci, takže dioptrie = 0. Počet dioptrií je obrácenou hodnotou ohniskové vzdálenosti čočky. Či-li u spojek pro dalekozraké: +2D = 0,5 m. U rozptylek pro krátkozraké – ten, kdo vidí ostře od 0,2 m, potřebuje korekci –5D.