nes

Mohli byste mi prosím vysvětlit termonukleární reakce na Slunci? Jak to funguje, kde se bere sluneční energie apod.

Mohli byste mi prosím vysvětlit termonukleární reakce na Slunci? Jak to funguje, kde se bere sluneční energie apod. Nějak abych to pochopila. Na internetu mi to přijde vysvětlené složitě.

Nejlepší odpověď
anonym

Velmi zjednodušeně – ve Slunci je velké množství vodíku, který se (za vysoké teploty a tlaku) mění termojadernou fúzí na helium (a nějaké ´drobné´ – neutrony, fotony…) za vývinu velkého množtví energie.
Tato energie se jednak dále účastní fúze (aby mohla pokračovat) a jednak je vyzařována do okolí.

Další odpovědi
Drap

Neni to tak jednoduché, najdeš spoustu odkazů na netu. Třeba tady:
http://www.tzb-info.cz/1948-slunce-a-jeho-energie

Kelt

Vodík má několik izotopů, které obsahují 1 proton a pak 1 nebo 2 neutrony. V prvním případě mluvíme o deutrium, nebo tritiu. Atom Helia má 2 protony a 2 neutrony.
Hmotnost je dána součtem protonů a neutronů, nukleonů v jádře. Vlastnosti jsou určeny počtem protonů. Aby vznikl atom He, musí dojít ke sloučení – fůzi jader. K tomu je třeba určitých podmínek teploty a pod. Hmotnost jádra helia je lehčí než součet jeho částic, právě o vazebnou energii – to je Einsteinův vzorec mezi E a mc2. Ale to, že to tady napíšu, neznamená, že tomu rozumím a chápu to. Ve skutečnosti je ta reakce tak složitá, že ji rozumí jen malá část specialistů.

Lamalam

Působením vysoké teploty a tlaku se slučují jádra vodíku na helium za uvolnění energie.