Kryšpín

Mělo se Československo v roce 1939 vojensky bránit, či nikoliv?

Tato otázka byla odstraněna, máte někdo typ z jakého důvodu, trošku tam byl pomluven Sovětský svaz.

Nevím koho se to dotklo, nerad bych někomu zvyšoval TK, případně převoz růžo-andělem na JIPku. Tímto se omlouvám kovaném příznivcům Sovětského svazu a Německa. Kde jsem provedl chybu?

1 – Bylo uvedeno Sovětský svaz měl Československo jako satelitní kolonijí.

2 – V roce 1939 po obsazení Německem byl počátek stagnace a dalších problémů Československa.

Nejlepší odpověď
annas

Na to, , zda jsme se měli bránit existují různé názory. Můžete si jeden z nich přečíst. – Tomáš Foldyna . Znám jen to, co jsem si přečetla.

"Většina diskusí o Mnichovu 1938 nakonec vede ke sporu, zda by se čs.armáda ubránila. Často je konstatována (údajná) velká prozíravost a předvídavost E. Beneše, který nezatáhl Československo do tzv. předem prohrané války.

Podle mého názoru je samotná otázka, zda jsme se měli bránit, je jen jednou z mnoha. Hlavní trauma, které postihlo náš národ, není důsledkem samotného sporného rozhodnutí Beneše, ale spíše politiky předtím a potom." atd.

Zdroj: https://foldy­na.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=354476

"Prezident Emil Hácha s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským odjeli do Berlína „vysondovat Hitlerovy úmysly“. Napjaté jednání s Adolfem Hitlerem, během nějž musel lékař ošetřit zkolabovaného Háchu, vyvrcholilo o jedné hodině po půlnoci, kdy Hitler sdělil svůj záměr okupovat za několik hodin zbytek českých zemí a připojit je ke Třetí říši. V případě nesouhlasu s okupací vyhrožoval leteckým bombardováním Prahy, která tak měla lehnout popelem. Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor.. Proti okupantům přesto zahájili boj vojáci 3. praporu 8. slezského pluku v Místku. " atd.

ttps://www.us­trcr.cz/uvod/do­ba-nesvobody-1938–1945/tri-osudove-breznove-dny-14–16-brezen-

Další odpovědi
Drap

Jsou na to různé teorie. Myslím, že co nás západní spojenci zaprodali Hitlerovi, těžko by jsme stačili na několika násobně větší německou armádu. Jsou však i opačné názory a dnes je to už jedno. Možná jsme tím zachránili některá města, před skázou jaá potkala třeba Varšavu

klumprt

Obrana Československa byla strategicky postavena na spojeneckých smlouvách s Francií, Británií a Sovětským svazem. Tím, že první dva použili část našeho území jako ústupek Hitlerovi, nám zároveň těžce znesnadnili se proti Mnichovu bránit. Bránili bychom se sami a spojenci by se necítili zavázáni (FR, UK) nebo nemohli by (SSSR neměl s námi hranici a přelet letadel přes Polsko nebo Rumunsko by nebyl povolen) nám pomoci. Byli jsme prodáni za pár měsíců zdánlivého míru. Zabrání Německem a vytvoření protektorátu v březnu 1939 proběhlo už nad morálně zlomenou zemí a jen za chabých protestů ze Západu, kterému už beztak bylo čím dál jasnější, že válka bude co nevidět.
Domnívám se, že kdyby FR a UK představitelé projevili více jasnozřivosti a neústupnosti, mohla být válka kratší, a např. náš zbrojní průmysl a naše ozbrojené síly by od začátku na spojenecké straně mohly znamenat velkou výhodu. V takovém případě by ovšem na našem území proběhly tužší boje s většími obětmi a materiálními škodami pro naši zem. Ovšem morálně bychom měli dnes lepší pocit, než hadr, se kterým si utřel boty, kdo šel okolo.

Jěště doplním: Nedávno jsem četl, že některý francouzský politik se v roce 1938 vyjádřil v tom smyslu, že koneckonců, co je jim do nějakého Československa.
No, když o pár měsíců později střílely děla z plzeňské škodovky ovládané wehrmachtem na ustupující francouzské jednotky u Paříže, tak snad pochopil…

Kepler

Tipuji, že šlo o duplicitní příspěvek, mám nejasné tušení, že taková otázka už tady kdysi byla. Mně teď tady taky skryl (nahlášeno adminovi) 2 otázky. Mazálek si opět léčí své komplexy a tato otázka taky bude smazána.

led

Názory sú rôzne, ale prikláňam sa k názoru:
Československo by sa samé vojensky neubránilo nemeckej (v tom čase tam patrilo aj Rakúsko) presile a modernej technike , ale pomocou zadržiavacích bojov by umožnilo západným spojencom a divíziám ČA, ktoré už stáli pripravené na hraniciach zasiahnúť. Ale politika je veľký čarodej a práve tá umožnila Nemecku vstúpiť na územie ČSR.
Zaujímavý je aj paradox, že napríklad budovanie čs.opevnenia na Ostravsku a Severných Čechách spolufinancoval aj Rád nemeckých rytierov.

Táto otázka, možno nie doslovne, tu bola už viackrát. Možno preto je niektorý z „archivárov“ poznal a navrhol na odstránenie.

aliendrone

Určitě ANO! (v roce 1938) I když bylo jasné už tehdy, že vojensky se ubránit Německu bez pomoci NELZE, lze předpokládat, že bychom VELICE SLAVNĚ prohráli (poté, co bychom Němcům parádně zatopili – podobně jako Finové Rusákům) Je třeba si uvědomit, že wehrmacht z roku 38 NEBYL tentýž, co v roce 39 a už vůbec ne ten z roku 40!! Němci nebyli dostatečně vyzbrojení, tanky NEMĚLI (jen prototypy) – i když měli velké množství tančíků (PzKpfw I a II) – jenže jedničky byly vyzbrojeny pouze 2 kulomety, dvojky měly 2cm kanónek a obojí komické pancéřování (známé jako „Hitlerovy plechové tanky“). Venkoncem 6 měsíců před tím (anšlus Rakouska) ukázal, jak na tom německé „tanky“ jsou – 90% jich zůstalo stát na cestách pro poruchy – a to šlo jen o „mírový přejezd“!! Luftwaffe měla málo strojů, žádné masivní bombardování nemohla poskytnout.

Navíc – celý národ se CHTĚL bránit, byl připraven přinášet oběti, armáda byla připravena a na výši, vojáci měli vysokou morálku – prostě dokonalá situace, kdy STÁLO zato „si dupnout“ – už je kvůli politickému statusu vojensky poražené a okupované země! (žádný „Protentokrát“ by se nekonal!)

Zločinný kapitulant a dvojnásobný vlastizrádce Beneš (nedivím se, že ho dnešní havlopohrobkovský režim oslavuje) v tomto směru nese ZÁSADNÍ podíl viny (jakožto vrchní velitel spolu s vládou).

BTW – klumprtova poznámka je namístě – jen díky českým tankům mohli Němci zvýšit počet tankových divizí z 5 na 10 v roce 1940 (jinak by Mansteinův plán nemohl být uskutečněn, nebylo by čím!!)

Jedno ale musím KATEGORICKY POPŘÍT! Ze strany Británie a Francie nešlo o žádnou „touhu po míru“, či „hloupost“ – šlo JEDNOZNAČNĚ o chladnou kalkulaci > my a Polsko muselo být obětováno v zájmu nasměrování Hitlera (maxinepřítele komoušů) na SSSR! Kdo nevěří,, ať se podívá na jejich „vojenské akce“ po vypuknutí války – říká se tomu „podivná válka“!

Prdlajs podivná – prostě doufali, že Hitler se Stalinem (až se k sobě dostanou) si skočí po krku a až se navzájem dost vymlátí, tak nastoupí oni a nastolí/nadiktují mír dle svých představ! (podobně jako to udělali v první i druhé sv. válce Amíci)

Jenže Hitler ani Stalin nebyli úplně blbí – a tak západ utrpěl jednu z nejostudnějších porážek v historii (ačkoliv měl ve všem velkou přesilu, připravoval se na válku kontinuálně – ne jako Němci, kteří postavili armádu ze 100 000 sboru v průběhu několika let(!!) a navíc byl v obraně – přičemž klasická Clausewitzova doktrína předpokládá, že útočník MUSÍ mít trojnásobnou přesilu nad obráncem, aby mohl kalkulovat s úspěchem/ví­tězstvím nad vybudovanou obranou)

Za dané situace věřím, že pokud bychom se bránili, tak bychom vydrželi válčit NEJDÉLE ze všech Hitlerem poražených zemí. Rozhodně déle, než Polsko nebo Francie (a to situace nebyla vůbec jednoduchá, v Sudetech obrovská 5. kolona, Madaři si také brousili zuby, venkoncem i Poláci samotní by nejspíš koukali „něco urvat“)

No, teď už je to jedno, stalo se. NEUVĚŘITELNĚ mě ale sejří oslavování dobytka Beneše, jenže co chtít – jeden zabělec a charakterová kreatura (pašík Vašík a jeho pohrobci) pochopitelně bude radši oslavovat jinou! Proč asi nemusím rozebírat!

da ny

Situaci znáte z dějin, trefně popsal klumprt.
Vžijte se do situace, kdy jste „obětován“ (FR + Uk) všude kolem proněmecké satelity (Rakousko, Maďarsko, Slováci), Polsko využije situace a též si „odkrojí“ z vašeho území (Beck) a vzápětí je 1. na řadě.....
Jakou asi bychom měli šanci, sami, mezi všemi… ?

Klaproth

V roce 1939 bylo na obranu pozdě. Bránit jsme se měli na podzim 1938.

Emefej

V roce 1939? Po Mnichovu? Nemožné!

Jan Kunčar

V historii neplatí „co by se stalo. kdyby…“. Jednou se to stalo a úvahami nic nezměníme.

Kryšpín

Bylo by hrozné, kdybychom museli kopat zákopy, zkoušet plynové masky, protože v nějaké vzdálené zemi se hádají lidé / v Československu / o nichž nic nevíme. Neville Chamberlain 1938.

Z odtajněných dokumentů SVR v roce 1938 o nabídnuté vojenské pomoci Sovětského svazu, bylo zablokováno v Paříži. E. Beneš k tomu dodal, neporazil nás Hitler, ale naši přátelé.

Dále v roce 1947, nenechte se oklamat a jejich návrat nedopusťte. Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem stále zůstává.

Dr. Edvard Beneš květen 1947

aliendrone

annas >>> Přesně o tom mluvím – žádná „politika před a potom“ nezpůsobila hlavní trauma, ale NESPORNÁ Benešova zrada (a celé politické špičky). Ten blog je jen další trapná obhajoba kapitulanta Beneše a tehdejší dem(ent)okratic­ké vlády.

To co píšete o roku 39 je sice pravda, ale tehdy už OPRAVDU NEMĚLO smysl se bránit, to se mělo učinit před půl rokem!!

led

Súhlasím, obrana mala súvisieť už s Mnichovom. Neustupovať. Už v tej dobe bolo jasné,, že ČSR je len nástupnou stanicou na diaľnici pre útok na Sovietský zväz a preto západný spojenci (spojenci koho?) v Mníchove ustúpili nemeckému diktátu. Mnichov, to nebolo mierové jednanie, to bolo rozhodnutie smeru útoku!

klumprt

Vidím Beneše kapičku jinak. Ve chvíli, kdy jsme se stali přemětem výprodeje ústupků Hitlerovi, což je prasárna, za kterou se stydí i britští historikové, byl Beneš v nesmírně těžké situaci. Jestliže se dočasně podvolil s tím, že následně byl odhodlán utvořit exilovou vládu, pak bych ho neovažoval za zrádce.
Tohle období je velmi ošajstlich na správné uchopení. Nevím si s tím rady sám. Ta doba byla asi hodně složitá, veřejné mínění bylo jedna věc a mezinárodní politika druhá věc.
Zkrátka, já bych Beneše neodsuzoval, protože myslím, že se dá nalézt soubor okolností, které jeho kroky ospravedlňují.

aliendrone

Ale kdeže, tyhle argumenty o „složitosti situace“ na obhajobu Beneše slyším pořád dokola. Takže:

  1. Benešova IDIOTSKÁ nekompetentní zahraniční politika (po celé období 1. republiky byl minstrem zahraničí, než se stal prezidentem!!) nás dostala tak, kam víme! Nepřátelský vztah k Polsku je především jeho vina (osobní antipatie vůči Beckovi) Poláci a my jsme byli ti nejpřirozenější spojenci vůči Rajchu – navzdory logice se žádné spojenectví nekonalo! Vinu za to můžeme přičítat právě Benešovi a že situace v roce 1938 byla zlá nepopírám, jenže co si degeš nadrobil, to nás nechal vyžrat a sám zdrhnul!!

Hmmm, tahle argumentace na obhajobu Beneše je jak přeskakující gramodeska – slyším ji pořád dokola a je NAPROSTO od věci!!!

  1. To, že byla situace taková, jaká byla je především Benešova vina! To ON jako ministr zahraničí vedl zahraniční politiku po CELÉ období 1. republiky – až do doby, než se stal prezidentem, pak už jen zprostředkovaně. To on nám nadrobil to, že jsme s Polskem měli tak mizerné vztahy – šlo o osobní antipatie s plk. Beckem a soupeření s ním na půdě SN! Přitom my a Polsko ZCELA LOGICKY byli ti nejpřirozenější spojenci proti Německu (pro oba státy byl Reich nejpřednějším nepřítelem!) – jenže to ne, místo toho nás obdařil spojenectvím s Rumunskem a Jugoslávií, jen aby nakrmil vlastní ego. Demence, amatérismus!! Měl bych snad mít pochopení pro neschopného degeše, který nás VLASTNÍ zásluhou, vlastní vinou dostal do srabu, ze kterého nebylo úniku? Měl bych mít pochopení, že nedokázal vyvést stát ze srabu, do kterého ho sám dostal? Kdepak!
  2. Navzdory prezidentské přísaze kapituloval (a měl lví podíl na přesvědčování vlády, aby Mnichov přijala!), sbalil kufry a přestěhoval se do USA. Hotovo, můžete se v bývalé ČSR třeba potento. Teprve AŽ když se ukázalo, že ono to není ještě definitivní (po půl roce!!!), začal se drát o to, aby byl uznán hlavou exilu – dost o tom a jeho prasáckých kariérních metodách píše Moravec ve svých pamětech, kterak mu pomáhal zbavit se oponetnů na pozici exilového šéfa (především dr. Milana Hodži, bývalého předsedy vlády, ale nejen jeho)!!
  3. I osobnostně to byl dobytek, KAŽDÉHO kdo mu pomohl „za odměnu“ podrazil – jen aby si sám zachránil postavení. Typický demokratický politik.

KDEPAK – takové ty cinty tom, jak byl pracovitý (Schválně – co bys zaplatil stavební firmě za barák, který by se rozpadl? Zajímalo by tě JAK MOC na té stavbě dřeli nebo bys řekl „Nedostanete ani krounu“!?!) apod. jsou IRELEVANTNÍ!

Selhal VŽDY a v KAŽDÉM ohledu, mohl by být vydáván za ukázkový exemplář zbabělce, prospěcháře a neschopného amatéra! Jeho jméno bychom měli uvádět v publikacích stydlivě jen v poznámkách pod čarou!! ;) :D :D

aliendrone

Sakra, trochu se mi to promíchalo, no snad se z toho dá něco vyluštit! ;) :D

aliendrone

BTW – i když Němci v průběhu války zmobilizoval přes 200 divizí, tak v září 38 měli JEN 42 plnohodnotných divizí + několik podřadných a nedostatečně vyzbrojených divizí SA.

My jsme měli zmobilizováno 38 plnohodnotných divizí [přes milion mužů ve zbrani] , z toho 4 tankové (Němci 3 + 2 „lehké“). K tomu pevnosti, předem připravené obranné pozice, znalost operačních plánů nepřítele…

(vše uvádí plk. Moravec, ten by to jako tehdejší velitel vojenského zpravodajství měl vědět)

Kryšpín

Nejsem odborník, ale mám dojem, že by nebyl spoleh na Polsko, Maďarsko by si kousek uždíblo, Slováci by možná přešli na stranu Německa, k tomu ordneři Sudeťáky a trochu problém dle historie z českou kolaborací. Tak jak jsem dopátral Československo mělo od roku 1940 do roku 1945 nejvíce kolaborantů v Evropě se skopčáky na počet obyvatel