Kepler

Máte někdo ponětí o tom, proč se ucpávají plynové trysky?

Mám na mysli jak hořáky plynového sporáku na zemní plyn, tak i plynové zapalovače. V tom druhém případě často nespotřebuju ani půlku náplně a plamen doskomírá i když točítko dám na maximum. Doplnění obsahu nepomůže. Že by saze z nedokonalého hoření? Jak se dá tryska nejlíp vyčistit?

Nejlepší odpověď
Kulpix

Trysku u zapalovače nevyčistíte nijak. Tam je to tím že plyn, který se do zap.dává je nekvalitní protože obsahuje nějaké mikrominiaturní částečky, které se do trysky zapečou a znemožňují plný průchod plynu. To kvalitní plyn třeba od Zippa je vyrobený jinýmzpůsobem a je lépe přečištěný a mikročástečky neobsahuje. Jenže dnes se na všem šetří, tudíž i plyn, který si se zapalovačem koupíte je nekvalitní.

U sporáku nevím, protože mám sklokeramiku.

Další odpovědi
dubraro

Nečistoty v plynu.

carlosbomber

Je to tím jak píši ostatní že je při výrobě malo čištěn narozdíl od plynu do aut, průmyslu kde je ten plyn čistější.

louskáček

Nemyslím si že ucpávání je zapříčiněno nečistotami v plynu. Podle mého,ten knot co je v zapalovači zapůsobí jako filtr.Když si vzpomenu na svá náctiletá léta,tak jedna ze zábav bylo nastavovat nepřítomným kuřákům co největší plamen který mohl mít 10–15cm.Což znamená že ta tryska je dost předimenzovaná a v tom vidím onen problém.Že se ústí zanese sazemi.(Saze vzniká když palivo má vhodnou teplotu k hoření ,avšak je li bez kyslíku zuhelnatí.)Domnívám se že při zhasínání je reakce hoření rychlejší než rychlost plynu tryskou a vznikne ona saze.Takže ideálně uzavírat rázem?(Máte prostě pomalej palec:-),nebo silnější pružinku,nebo oheň při uzavírání sfoukávat.)

louskáček

Ano saze může vzniknout v jakékoli fázi ,pokud se přitom hoření ztratí optimální podmínky pro dokončení té chemické reakce.Vznik sazí v závislostech na proměnné:teplo­ta,tlak,kyslík,čas­.Saze u vznětového motoru:nemám teplotu zato mám tlak,ale nemám čas ,pokud je kapička paliva moc velká nestačí se to promíchat nebo špatný poměr paliva k množství nasátého vzduchu.Hoření také nekončí na špičce plamene,viz petrolejová lampa.Plamen má cca 1cm,ale u ústí kde dojde k ochlazení se ještě saze tvoří.Ucpání sazemi se mi zdá jako nejpravděpodob­nější,mohl samozřejmě taky natankovat nekvalitní plyn v prázdných PB lahvích taky občas šplouchá dost čehosi co se neodpařuje.

Dochy

ad louskáček: Nemyslím že by zapalovač ucpávali saze. Ty by byli až za plamenem, ne před. Těch zbytků při zhasínání nemůže být dost.

louskáček

Na pročištění sporáku jde použít chlup z košťátka,nebo štětky na sklenice.Nejsem kuřák takže neodhadnu velikost,ale takovej kartáček na zuby by mohl být na ten zapalovač tak akorát.Chlupy ze štětců jsou podle mě o dost měkčí.Možná tu trysku prostříknout tím butanem.U technic­kého benzínu bych měl obavu aby se s těma nečistotama neodpařila i změkčovadla z toho zapalovače a pak nezkřehnul.

Dochy

ad Carlosbomber: Nejsem si jist, jestli plyn do automobilu bude kvalitnější než do zapalovačů. Ale automobilová technika je rozměrově a výkonnostně někde jinde, takže pochybuju že neviditelné smítko které ucpe zapalovač (s výkonem tak na úrovni 10–20W) by dokázalo ucpat automobil (s trubkama a kompletní technikou konstruovanou na 50–100kW)

Kepler

Asi tak. PB z ropy je ten nejšpinavější humus.

Kepler

Děkuji, něco na tom je. Ale každá nečistota se dá odstranit. Ta tryska v zapalovači má snad průřez jenom 0,1 mm. Plynař mi na téma sporáku řekl, že se to má nějak mechanicky prošpárat mechanicky. Tam je to řádově 0,5 mm, podle velikosti hořáku. Nevím ale čím, abych tak jemnou věc nepoškodil. Či-li drát z ocelového kartáče asi ne-e.

Kulpix

U sporáku bych to snad řešil ale u zapalovače? To si radši koupím sirky, nebo benzínový zapalovač.

Kepler

No, mně právě se*e pořád kupovat nové zapalovače které ani nedoslouží. Na sirky se taky můžu vykašlat, stejně jako na benzínové rakušáky s kamínkama. Krajně nepraktické. Plynový Zippo by byl ideální, spolehlivý a dlouho bez starostí. Jenže za 500,– a víc : no nekup to!

Kulpix

Rakušáka bych si v životě nekoupil. Lepší zainvestovat do toho Zippáka a mít vystaráno, než každy týden kupovat nové zapalovače. Já jsem NEkuřák, zap. m ám jen tak, když je třeba něco nahřát v dílně a taky kupuju snad každých deset dní zapqlovače. Jednou z nich odletí kamínek, podruhé se zadře, pak se zas ucpe tryska. Sou to strašný šunty.

Kepler

No, přesně to jsem měl na mysli. Takže to asi vypadá na to Zippo, nebo se mi podaří nějak pročistit tu trysku. Nevěřím, že to nejde.

dubraro

Jemná tříska, třeba z bambusu?

Kepler

Nemám, možná naštípnu nějakého ťamana. 🙂