Jak vypočítat vzdálenost T od strany, když znám velikosti těžnic??

narysovane to mam, ale jde mi spise o ten vzorecek.Vim, ze je to vyska mensiho troj.co mi vznikne, ale nedari se mi spocitat. Ma to vyjit 2 cm, kdyz to rysuju,ale jaky vzorec pouzit? Dekuji PS. DU to neni, mela jsem to na prijimackach a snazim se to spocitat, a nejde mi to..
Doplňuji:
To zadani jsem asi omylem smazala. Mam v pravouhl.troj.odvesny delky 6 a 10 cm a mam zjistit vzdalenost teziste od odvesny delky 10cm.Teznice spocitane mam, ale nedari se mi spocitat tu vzdalenost T od te odvesny

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Těžiště je 1/3 strany.

Zdroj: prehled matematiky pro studujici ucitelskych ustavu, r. 1947

Další odpovědi:

Bronzový

Pošli zadání tahle je to zmatený. Je to težníce a zároveň výška? pokud jo, tak normálně sinem nebo cosinem by měla jít spočítat jako odvěsna.
Doplňuji:
Aha, jak psal česílko. Těžiště dělí těžnici v poměru 1:2, tak že 1/3 vzd. je T od strany a 2/3 vzd. je T od vrcholu.

Bronzový

Dá se to řešit pomocí vzorců z analytické geometrie, což asi nebudeš znát, ale měla by se na to použít i Pythagorova věta. Znáš vrchol a protější stranu, její rozměr. Mpůžeš si určit i přeponu trojúhelníka, který má vrchol v těžišti další ve zbývajících stranách. Pak dostatneš pravoúhlý trojúhelník, kde znáš přeponu - část těžnice, , další odvěsna je polovina strany, kterou znáš a zbývající odvěsna je výška - tedy pravoúhlý trojúhelník a použiješ tady Pythagorovu větu.
Doplňuji:
Doplňuji - získáš trojúhelníky, kde je možné zjistit přeponu jako část těžnice a počítáš výšku. Pokud si to převedeš na úlohu analytické geometrie, tedy určit vzdálenost dvou bodů. Z poměru odvěsen můžeš určit úhel.

Diskuze k otázce

Stříbrný

Dochy

Přesněji: Vzdálenost těžiště je 1/3 vzdálenosti protilehlého vrcholu - a ten je těch 6cm daleko. Také těžiště trojúhelníku dělí těžnice vždy na 1/3 a 2/3.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.