Tulačisko

Nevíte, jak se vyrovnat s tím, že jsem zapříčinila utrpení zvířete, nebo k němu přispěla?

Mám hrozné pocity viny.

Nevím jak se mám vyrovnat s tím, že jsem přispěla nebo rovnou zapříčinila utrpení zvířete nebo i možná to, že je ted už po smrti.
Měli jsme doma kočku, byla venkovní, bydlíme na vsi. Dostávala jídlo, a na zimu jsem jí brala do domu, ale jinak ne. Poslední měsíc mě děti přesvědčily, abych jí vzala do domu nastálo. Začala jsem na tom pracovat a připravila jí všechny ostatní podmínky, taky aby mohla spát u nás i přes noc. Jenže jsem třeba nechtěla aby spala v postelích nebo skákala na linku. Dávala jsem jí na noc do chodby, kde měla polštářek a záchod. Ráno jsem jí pouštěla do ostatních pokojů a na mléko. Ale protože mi často doma ujíždí nervy díky nevyrovnané a problematické mojí osobní situaci s partnerem, který mj. sám kočku párkrát vykmitl ven, tak jsem v ranním spěchu do práce a stresu vykmitla kočku i já z dětské postele, pak spěchala do práce a asi jsem jí i dala ven na dvůr…a od té doby se nevrátila. Doma byly hádky, několikrát jsem jí hájila před partnerem, který jí v domě mít nechtěl, ačkoli se vyloženě původně nevyjádřil, že by jí vyloženě doma mít nechtěl. Je mi to ted všechno strašně líto, protože už je dva týdny pryč, nepřišla a já myslím, že se jí k nám už nechce díky tomu napětí, co u nás průběžně bylo. Vždycky se nějak za pár dní vrátila když se toulala po vsi, ale tentokrát je pryč už dlouho a já už jí přes týden hledám – po vsi, za vsí ve vedlejších vesnicích…v noci ve dne, vylepila jsem plakátky s fotkou, dala lístečky s číslem do schránky lidem, prohledávala ruiny rozpadlých stavení, ale nikde se mi neozvala. A mě ted velice bolí jak jsem se k ní chovala. Zvlášť když s námi chtěla být, byla přítulná a vrněla na gauči nebo když jí děti hladily. Mám v sobě nesnesitelný pocit viny, že se muselo trápit zvíře proto, abych si uvědomila celou svou situaci…navíc tak hodné zvíře jako byla ona. Nemůžu pořádně ani skoro pracovat, z mozku mám kaši, jen pořád cítím jak je sama někde chudák v zimě, a kdoví jestli ještě žije nebo jestli se jí něco nestalo, což nemuselo, kdyby byla na noc zase přišla domu, protože by se jí chtělo.
Stalo se někdy vám něco podobného a jak jste se s tím vyrovnávali? Nejhorší je, že už to nevrátím to její trápení.
Díky Tulač.

Nejlepší odpověď
Dochy

Kočka primárně není obývákový tvor. Takže vyhození ven by pro ni nemělo být problémem, zvlášť pokud na venek byla zvyklá. Takže za „vyhazov“ bych si vinu nedával a ani se nebál, že by ji to nějak výrazně poškodilo. Ani zatím venku není počasí, které by ji mohlo ublížit (navíc kočky uvyklé pobytu venku zpravidla přežijí i ty nejhorší mrazy)
Vaše osobní situace to je jiná věc. Vyřešte si to (pokud možno) a netahejte do toho kočku. Ona za to nemůže a pravděpodobně je jí to fuk… Vliv na ni to může mít jen ten, že si najde pelíšek jinde.
Můj názor: Nehledejte, nedolízejte, pokud bude mít chuť, přijde sama.

Další odpovědi
Gestas

Bojím se, že ji srazilo auto nebo něco podobného. Nemyslím si, že je to tak, že k vám nechce chodit, kvůli nějakému napětí.

marci1

Ještě není nic ztracené. Jak jsem již odpovídala na jinou tvou otázku ohledně kočky: Kočky se mohou toulat týden, měsíc i rok. 🙂

miroslav.bk

Dovolim si poopravit predrecniky: Kocka samozrejme velice dobre vnima neklid, napeti a hadky mezi lidmi a stresuje ji to, ne ze ne.

Ve Vasem pripade ovsem , spise nez ze za jeji zmizeni muzete Vy, bych se priklanel k tomu, ze kocicka je venkovni a tedy zvykla, proto se toula po venku. Kocky to tak delaji. To, ze se nevratia (a ted nechci "malovat certa na zed) spise muze znamenat ze se ji neco stalo,nez ze pricinou jste Vy.

Ovsem, jak napsal jeden z predrecniku, je potreba si vyresit Vasi situaci doma (napeti, stres, hadky..to kdyby nebylo, kocicku byste nevyhodila ven) – to do budoucna pomuze bejen Vam, Vasemu okoli, ale i zviratkum ktere chovate.

Preji vse dobre, at to zvladnete, at se situace uklidni a kocicka at se vrati!

Mc Merkurion

… vono stačí, aby někde potkala fešnýho kocoura, takže zjara se třeba vrátí i s koťaty … zatím nejni venku na kočky zima, až jí bude zle, tak se vrátí …

Tulačisko

Ona je kastrovaná, takže koťata nemohou být. Možná by někde mohla působit jako „teta“, kdyby měly kočky nějakou společenskou hierarchii. Ale to jen taková myšlenka.

Mc Merkurion

… dobře, tak bez koťat, ale to tomu kocourovi asi říkat nebude že ??? … platí tedy druhé: kočky se toulaj, počkej do zimy …

Tulačisko

Marci1: Jenže ona se nikdy na tak dlouho nezatoulala. A nikdo o ní ve vsi nic už přes týden neví, nikdo jí neviděl.

Dochy

ad Gestas: kliknuto omylem. Nechce se mi souhlasit s tím autem…
(Sice je to možné, ale kočky mívají zpravidla slušný pud sebezáchovy)

Tulačisko

Dochy: Jistě že za to nemůže, ale myslím, že jedna věc je obecně popisované chování kočky jako tvora a druhá věc je osobnost zvířete konkrétního – a ona byla šťastná když s námi mohla být, bylo to na ní vidět…a já jí to vzala …A toto celé myslím bylo bohužel vyvrcholením celé mé osobní situace – ve srovnání s důsledky jaké to přineslo vůči ní.
Gestas: Auto jí – asi – nesrazilo. Potože jsem projížděla silnice okolí a nenašla tělíčko. Jiné nehody jsou bohužel možné. Ale nevím, byla vždy šikovná.