Pospic

Lze sestavit světelnou závoru bez „fotosoučástek“?

Zdravím, učitel ve škole mi dal za úkol, abych s pomocí nepájivého pole a PLC sestavil světelnou závoru (dvě diody naproti sobě a když mezi ně vložím třeba papír, „obvod“ by na to měl zareagovat) Řekl jsem mu, že nemám žádnou součástku, která by „reagovala“ na světlo a on mi jenom řekl, že to jde i bez toho ale nějak jsem ho nepochopil, jenom dodal, že bych to měl měřit na analogovém výstupu PLC.

Jsem sice na vše ohledně elektroniky úplný debil ale tohle mi příjde jako nesmysl – bez součástek reagujících na světlo to přece nejde ne?

Ze školních součástek mám jenom diody, odpory, relé, tranzistory, kondenzátory, trimry, tlačítka a spínače.
Doplňuji:
Mně to bylo hned divné 🙂 asi jsme se s učitelem špatně pochopili. Díky za odpovědi, asi to vyřeším tou kapacitní cestou nebo se pokusím sehnat nějaké součástky, taky díky za ten tip s tranzistorem – zkoušet ho ale asi nebudu protože jak se znám, jenom bych ho zničil 🙂

Nejlepší odpověď
Lamalam

Musí to být nutně „světelná“ závora? Mohlo by se to vyřešit třeba laděným obvodem, který bude ragovat na změnu kapacity. Nebo je možné z běžného tranzistoru vyrobit fototranzistor, jde to u některých typů vyříznutím ¨„okénka“ do krycího obalu.

Další odpovědi
rigormortis

Hloupost to opravdu je, jelikož zadání zní vytvoř světelnou závoru (tzn. závoru reagující pomocí světla nebo na světlo), což bez fotodiod není možné.
Jak psala Lamalam…udělej to kapacitní cestou, problém je v tom, že nesplníš zadání.

Dochy

  1. nemyslím, že je rozumné uzavírat otázku ihned…
  2. Nevím, co vše máš k dispozici. Pokud chceš fotozávoru, pak jako zdroj světla je možné použít:
  • žárovku – lze pouze jednoduchá detekce světlo je či není
  • LED – zde je možné realizovat citlivost na konkrétní zdroj (např. posílat impulsy o určité frekvecni a v detektoru hlídat tuto detekci

Jako detektor se standardně používají fotodiody nebo fototranzistory. místo fotodiody by mělo být možné použít LED (jen bude mít horší vlastnosti a musíš použít klasickou monochromatickou, nepoužívat bílou!!!), místo fototranzistoru by měl jít použít rozebraný tranzistor. Pokud máš po ruce nějaký levný v plechovém pouzdře, mělo by být možné vršek čepičky opatrně odstříhnout/od­pilovat. Bázi nezapojíš. (sám jsem to nezkoušel,jen pamatuju, že kdysi jsem zahlédl takový návod)