vas999

Který jazyk má nejdokonalejší gramatiku?

Pod dokonalou gramatikou myslím gramatiku, která popisuje všechny případy, nikdy si neodporuje, nemá žádné nejednoznačnosti, ale zároveň musí být velice jednoduchá, snadno naučitelná a zapamatovatelná. Tato otázka by se tedy dala napsat jako: „Gramatika kterého jazyka se této dokonalé gramatice blíží nejvíce?“

dodatek: Tím jazykem určitě není čeština, protože její gramatika je zákeřně těžká, ale vhodným kandidátem
není ani angličtina, protože její gramatika selhává, není jednoznačná a třeba takové anglické
chemické názvosloví není vůbec přehledné – buďme rádi za češtinu.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že existuje tzv. morfologická typologie jazyků, která má určité gramatické vlastnosti.

V některých jazycích se slova ohýbají, v jiných se spojují slabiky či slova do souvislé řady, v jiných hraje úlohu intonace atd.

Pokud se chcete naučit jazyk, je třeba znát gramatickou stavbu. Pokud ji pochopíte, nezdá se jazyk těžký. Slovní zásobu se musíte naučit v každém jazyce.

Latina není nejdokonalejší jazyk.

Je to sanskrt. Jazykovědcí jej považuji za nejdokonalejší jazyk na světě z hlediska jeho logické struktury a gramatické propracovanosti. První jazyk je vždy ten nejdokonalejší.

Sanskrt je starověký jazyk s rozvinutým skloňováním a časováním. Je příbuzný i starým jazykům Evropy a Íránu. I v češtině máme mnoho slov ale i jejich skloňování podobné sanskrtu.

„Sanskrt je dokonalejší než řečtina a latina.“

Uvádí již J. Jungamann, srovnávací jazykověda atd. Mám z knižních zdrojů, Např. A. Erhart: Základy jazykovědy

Dá se samozřejmě najít i na netu.

Jeden ze zdrojů – Historickosrov­návací lingvistika

!W. Jones – r. 1786 napsal: "Sanskrt… má skvělou strukturu; je dokonalejší než řečtina, mnohotvárnější než latina, má jemnější kulturu než oba tyto jazyky, a přesto má s oběma tolik společného, že tato příbuznost nemůže být dílem náhody.

Žádný filolog, který prozkoumá tyto tři jazyky, nemůže popřít, že se vyvinuly z nějakého společného pramene, který už možná neexistuje."

  • Toto tvrzení bezpochyby už obsahuje v zárodečném stavu některé z hlavních myšlenek srovnávací a historické gramatiky následujícího století.

http://renishka­.blog.cz/0701/his­torickosrovna­vaci-lingvistika

Další odpovědi
Kelt

Podobnou otázkou si pokládám rovněž. Záleží, co konkrétně myslíš jednoduchostí a co vyjímkou? A kolik pravidel je pro tebe mnoho a co málo? A proč tady pleteš chemické názvosloví v angličtině. Ale chceš příklady – prosím a vyber si.
Maďarština a turečtina , koncovky respektive přípony, které určují například příslovečné určení místa jsou určeny koncovkou, která závisí na poslední samohlásce. Ale slova se liší od čestiny i angličtiny.
Němčina, většina sloves se dobře časuje podle jednoho vzoru.
Jistě můžeš si říct, ano, ale a najdeš další vyjímky.
Pokud se budeš chtít naučit jazyk, tak se ho naučíš i s vyjímkami.

ivzez

Já bych řekla, že „dokonalou“ gramatiku má latina,
ale o latině se nedá říct, že by byla jednoduchá…
________

Doplňuji:

Njn, já jsem srovnávala jen jazyky, které znám,
odnikud jsem neopisovala…

Opravdu je nutné sem pořád kopírovat texty odjinud → ze slovníků,
z cizích webů, vkládat nedůvěryhodné odkazy a propagovat (dávat
odkazy, dělat reklamu) pochybným „alternativám“?

Nejúspěšnější uživatel by snad mohl/měl dokázat stvořit něco i sám…

mzm

Zcela jednoznačně to budou jazyky programovací. Tam je gramatika naprosto jednoznačná, přesná a popisuje všechny případy.
To si ale asi nechtěl slyšet, co? :)

Pak bych tipnul esperanto nebo jiný umělý jazyk, kde se o takový stav nejspíš budu tvůrci snažit.

Drap

Neznám žádnou gramatiku, která by si odporovala. Každému se učí dobře něco jiného. Myslím, že mateřský jazyk je pro každého nejjednodušší.

briketka10

Ze článku:
25. 5. 2016 – Ideální věk na učení jazyků neexistuje. … 2016 | Petra Jansová … že chápe gramatiku a rozumí slovní zásobě), a potřebuje jazyk aktivizovat – ‚rozmluvit‘ se. … Ty nejlepší z nich umožňují rozvoj všech jazykových dovedností, …

https://www.ze­na.cz/volny-cas/myty-i-studiu-jazyku/r~0193c03­a1e7e11e68afb002590604f2­e/?redirected=14872728­95

Doplním ivzez jen odkazem o Latině:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Latina

Rakira

žádná

Arne1

Esperanto

annas

Ad ivzez,

vkládám odkazy, i když odpověď znám. Je možné se přesvědčit. Odkaz na blog je věrohodný, jak si můžete přečíst diskusní příspěvky.

Je špatné, když odborníci považují sanskrt za dokonalejší než latinu?

Navíc základní informaci mám z učebnice. Pokud bych nevložila odkaz, tak to bude naopak, že nevkládám odkazy jako jiní.

vas999

Drap: to bude asi tím, že když se někdo učí mateřský jazyk, tak žádný jiný jazyk nezná. Když se pak učí další jazyk, tak už nějaký zná a proto je to už těžší. A to, že si nějaká gramatika odporuje, znamená spíše opět ty nejednoznačnosti.