Avatar uživatele
Zlatý

Kontrola zaměstnavatele

Dobrý den,chci se zeptat zda má zaměstnavatel právo při domácí kontrole práce neschopného zaměstnance vidět kromě neschopenky i chorobopis?Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

nevím,proč by měl zaměstnavatel vidět i tu neschopenku,vždyť má jeden díl neschopenky ve mzdové účtárně,ne?(popřípadě ji má sám,když je podnikatel)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Ne, nemá. Diagnózu máte uvedenou značkou přímo v neschopence.


Avatar uživatele
Zlatý

Hmm, budete se asi divit (jako já), ale Zákoník práce ve svém § 192/6 připouší, že zaměstnavatel má za určitých okolností nárok požádat ošetřujícího lékaře (který stanovil zaměstnanci režim dočasně práce neschopného) , o sdělení tohoto režimu v rozsahu, který je zaměstnavatel oprávněn kontrolovat.

Jinými slovy nikoli ´chorobopis´ ale určité INFORMACE o režimu nemoci (vycházky ap.) má právo zaměstnavatel vědět.

A ještě jsem vyšťoural několik ´novinek´ o neschopenkách (ze zákona č.187/2006 Sb. o nemocenském pojištění):
a) v § 60 v poslední větě se píše, že neschopenka, která je určena pro zaměstnavatele nesmí obsahovat statistickou značku diagnózy

b) v § 64/1/b se píše, že při kontrole musí pojištěnec předložit zaměstnavateli neschopenku !?!

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/nemocenske-p ojisteni/cast4.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.