ten který je

Kontrola zaměstnavatele

Dobrý den,chci se zeptat zda má zaměstnavatel právo při domácí kontrole práce neschopného zaměstnance vidět kromě neschopenky i chorobopis?Dě­kuji.

Nejlepší odpověď
kenyrts

nevím,proč by měl zaměstnavatel vidět i tu neschopenku,vždyť má jeden díl neschopenky ve mzdové účtárně,ne?(pop­řípadě ji má sám,když je podnikatel)

Další odpovědi
LuciJe

Ne, nemá. Diagnózu máte uvedenou značkou přímo v neschopence.

standa

Hmm, budete se asi divit (jako já), ale Zákoník práce ve svém § 192/6 připouší, že zaměstnavatel má za určitých okolností nárok požádat ošetřujícího lékaře (který stanovil zaměstnanci režim dočasně práce neschopného) , o sdělení tohoto režimu v rozsahu, který je zaměstnavatel oprávněn kontrolovat.

Jinými slovy nikoli ´chorobopis´ ale určité INFORMACE o režimu nemoci (vycházky ap.) má právo zaměstnavatel vě­dět.

A ještě jsem vyšťoural několik ´novinek´ o neschopenkách (ze zákona č.187/2006 Sb. o nemocenském pojištění):

  1. v § 60 v poslední větě se píše, že neschopenka, která je určena pro zaměstnavatele nesmí obsahovat statistickou značku diagnózy
  2. v § 64/1/b se píše, že při kontrole musí pojištěnec předložit zaměstnavateli neschopenku !?!

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/nemocenske-pojisteni/cas­t4.aspx