Naty777

Komu pak jde čeština synonymum ke slovu : ‚čítat‘ :(

Jaký je synonymum ke slovu čítat př. já nevím třeba: svoje cesty čítám utěšenou procházkou

Nejlepší odpověď
annas

Čítať ve slovenštině a číst v češtině.

Jinak synonymum k slovesu číst = vnímat něco napsaného n. tištěného, reprodukovat to hlasem, předčítat.

K vašemu dotazu:
Třeba „čítám utěšenou procházkou“ – v češtině „rozpoznávám, pozoruji“ své cesty na příjemné, potěšujícíí procházce¨(která mě potěší). Přenesený význam slovesa číst.

Další odpovědi
hanulka11

slovensky čítať je česky číst jinak jsem to nepochopila

cochee

Může to být buď slovo příbuzné k počítat (družstvo čítalo osm soutěžících), anebo zastaralý tvar slova číst (matka nám čítá pohádku). Ten příklad je asi z nějakých veršů, jinak mi nedává moc smysl.