Kolik tak lidí vystoupí za 1 rok na Mount Everst? -iv-

Nejlepší odpověď
Ježour

V roce 2003, pri vyroci 50 let od prvni pokoreni Hilarym, bylo na Everestu rekordnich 150 zadosti. A ted si muzeme domyslet, kde se pohybuje realny pocet lidi, kteri tam vylezou v beznych letech:
odecteme neco za exklusivitu 50.vyroci
odecteme neuspesne vypravy
ja osobne bych to videl na 100 lidi, ale nevim jak se postavit k tomu, kdyz tam dle Guinnesovy knihy rekordu vylezl jeden Šerpa uz 19× 🙂

Další odpovědi
mosoj

Doporučuji knihu od Jon Krakauer „Peklo blízko nebe“.
V roce 1996 vystoupilo, nebo se pokusilo vystoupit na Everest 16 expedic které měly celkem 143 členů.
Když vezmeme v úvahu že tento počet expedic je situován do krátkého časového úseku a s potřebou několikatýdenní aklimatizace, je v základním táboře ve výšce 5 000 m narváno a na úzkých výstupních ztezkách se musí účastníci vzájemně vyhýbat.
Údaje jsou čerpány z výše uvedené knihy a zahrnují počty expedic jak z nepálské tak z tibetské strany. Z tibetské strany je to ale minumum ,
V den posledního výstupu tragické expedice popsané v této knize, bylo v závěrečné fázi dobytí vrcholu 30 účastníků.

V základním táboře dělají v tu dobu problémy výkaly účastníků a odpadky. Nepálská vláda uzákonila že každý účastník musí na závěr expedice snést určitý počet kilogramů odpadu ( číslo si již nepamatuji ale je to kolem 40 – 50 kg). Dokonce se konají specielní expedice na vyčištění Everestu.