vevinka007

Kolik se to rovná?

5m4n2*(-0,3m2 n) =
Slovy:
pět m na čtvrtou n na druhou krát závorka mínus 0,3 m na druhou n
Jak je na konci té závorky tak to není 2n ale jen čistě N !
Prosím o zdřetelný výpočet i s tím, proč to tam je
Doplňuji:
Děkuji, už to chápu:) Nakonec jsem to měla správně, ale já napsala 0,15 ;DD Bóže.. A potřebuju ještě s dvouma příkladkama pomoct!:)S kterýma si nevím rady
Bude to napsané slovy, jinak to nejde :D
takže 1) Druhá odmocnina a za tou odmocninou je jedna devíti šestnáctina mínus jedna = ???

  1. Odmocnina 9*16 + odmocnina a zlomek 324 stodevade­sátišestin (196)!

Děkuji barzo:) :D

Odpovědi
JuddH

  • 1,5 m6 n3 (Nejprve pronásobíš čísla a potom postupně písmenka podle exponentů. Máš např m2 krát m3 – sečteš 2+3 a máš m na pátou.

Kamka123

  1. Nechápu „jedna devíti šestnáctina“, nejspíš překlep. Oprav zadání
  2. odmocnina z 9*16 si spočítáš buďto na kalkulačce, že je to odmocnina z 144 a to je 12;

nebo je to taky odmocnina z 9 krát odmocnina z 16, což je 3*4 a to vyjde samozřejmě taky 12

ta druhá odmocnina jde spočítat jako odmocnina z čitatele lomeno odmocnina ze jmenovatele. odmocnina z 324 je 18 a odmocnina z 196 je 14

nebo taky že čitatel je odmocnina z 324 je odmocnina z (4*81) (rozložíš si na součin čísel, která umíš odmocnit) a to je 2*9 takže 18
a jmenovatel je odmocnina z (4*49) a to je 2*7 takže 14

výsledek je tedy 12 + 18/14 = 12 + 9/7 = 12 + 7/7 + 2/7 = 13 + 2/7 nebo taky 93/7, což je cca 13,28