Pokročilý

Kolik minimálně knih může být dáno na sobě, aby nespadly, jestli-že mají všechny stejnou hmotnost a rozměry ?

Doplňuji:
tak aby pod vrchní knihou nebyl ani kousek knihy spodní a jak to co nejjednoduším způsobem vypočítat( možno i více způsobů)

Odpovědi:

Stříbrný

2
Doplňuji:
3

Bronzový

Minimálně žádná, maximálně záleží na tom, jak budeš stavět. :)

Pokročilý

0
Doplňuji:
Pro vysvětlení postupu řešení úlohy jsem připravil ilustrační fotografii, která zachycuje výsledek experimentálního řešení:
http://www.imagehosting.cz/…
Na fotografii vidíš 3 knihy zhruba stejných rozměrů a hmotnosi (pro tento účel jsou rozdíly rozměrů a hmotnosti zanedbatelné).

Výsledného experimentu jsem dosáhl následujícím postupem: Postupně jsem pokládal jednu knihu na druhou tak dlouho, dokud nebyla splněna zadaná podmínka „aby pod vrchní knihou nebyl ani kousek knihy spodní“. V této knfiguraci byla též splněna druhá nezbytná podmínka zmíněná v zadání: „aby nespadly“.

Následně bylo třeba zjistit, kolik knih na hromadě vlastně je. Existuje několik postupů výpočtu jak zjistit počet knih navršených na tuto hromadu. Uvedu pouze dva nejjednodušší:

Způsob č. 1:
Ukážeš na knihu u desky stolu a zapamatuješ si, že počítadlo je nastaveno na hodnotu 1. Následně budeš postupně posunovat ukazatel, vždy o jednu knihu výš. Při každém posunutí ukazatele navýšíš hodnotu počítadla o jednotku. Tento postup zopakuješ tak dlouho, doku nedosáhneš poslední knihy. Stav počítadla ti nyní řiká, kolik knih je na hromádce.

Způsob č. 2:
Tento způsob je obdobný, jak předchozí. Jen s tím rozdílem, že na začátku ukážeš na knihu na vrcholu hromádky. Následně, místo abys posunovala ukazatel nahoru, ho budeš posunovat dolů. Průběh zastavíš u knihy, která leží na desce stolu.

Odpověď tedy zní:
Jsou potřeba minimálně 3 knihy.

Zlatý

na zamyslenie:
spodná kniha je základňa, "dáno na sobě" - počítame len knihy prikladané na základňu, výraz ´minimálne´ znamená najmenší počet priložených knih s danými podmienkami na základnú knihu tj. ide o celé číslo väčšie alebo rovné 1
ďalej už počítajte vy...

Velmi se to shoduje se zadáním http://vyfuk.fykos.cz/… -.- souteže,která pořád probíhá.

Diskuze k otázce

Pokročilý

veronika36

Ať jsem to zkoušela jakkoli, tak nikdy mi tří nevyšly i podle pokusu-vždy mi všechny popadaly.

Pokročilý

RedC22

Furt to nechápu.

Pokročilý

veronika36

Omlouvám se-zapomněla jsem zde vložit důležitou informaci a nešlo mi už otázku upravit,tak jsem ji napsala novou. Knih musí být nějáký počet (ne 0) a jsou poskládány na sobě. Pod vrchní knihou nesmí být ani kousek nejspodnější knihy. Kolik nejméně tedy může to být knih, jestli-že mají stejnou hmotonst a rozměry ?

Stříbrný

cochee

Toho samozřejmě nedosáhneš nikdy. Když si to nakreslíš jako vektory sil (gravitace a působení sil na páce), tak zjistíš, že nejpozději přiložením té poslední knihy (které půdorys musí být 100% mimo půdorys 1. knihy) ti to celé spadne. A nehledě k tomu, udělej si pokus - stavěj stejné knihy přesně na sebe a přesto ti ten sloupec při dosažení určité výšky spadne, protože kniha není ideální hranol, je pružná a nemá těžiště tam, kde by ideální hranol měl těžiště mít.

Pokročilý

veronika36

Když jsem použila knihy s tvrdými deskami, tak mi vyšlo, že by byly 4 nebo pět. Jenže nevím, jak tohhle "přenést" na papír.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.