Mili @

Kolik lidí se procházelo po měsíčním povrchu???

Nejlepší odpověď
mosoj

Lze to spočítat touto úvahou. Na měsíci přistály lety Apolla 11,12,14,15,16 a 17.
Tedy šest výprav. V každé výpravě byli tří kosmonauti. Výpravy byly organizovány tak, že po dasažení oběžné dráhy Měsíce zůstal na oběžné dráze Měsíce velitelský a zároveň návratný modul v kterém zůstal vždy jeden kosmonaut. Zbylí dvá kosmonauti v lunárním modulu přistávali na Měsíci. Takže po Měsíci se procházelo celkem 12 kosmonautů a nejen procházelo. Výprava Apollo 15 přivezla na Měsíc první elektromobil. Takže se i povozili. Poslední výprava Apllo 17 najezdila s tímto vozítkem celkem 35 km po měsíčním povrchu a sbírala geologické vzorky, neboť ve výpravě byl i profesionální geolog Harison Smith spolu Eugenem Cernanem ( kosmonautem českého původu).

Takže první chůzi po Měsíci uskutečnili kosmonauti z výpravy Apolla 11 Neil Armstrong a Buzz Aldrin a poslední na Měsíci byli kosmonauti Apolla 17 Eugen Cernan a Harison Smith.

Apollo 16 přistálo nedaleko kráteru Deskrates a kosmonauti John Young a Charles Duke se dostali s vozítkem až k okraji kráteru. Zde měli právě vidět něco o čem se celou dobu spekuluje. Obá měli po návratu silné psychické potíže. Jeden z nich se již úplně neuzdravil. Již ale nevím který.

Od té doby následuje černá díra již téměř čtyřicet let!!

Další odpovědi
led

Mosoj má pravdu, ale zabudol na prvého…Čecha…
Barona Prášila
(český hraný film režiséra Karla Zemana z roku 1961 -premiéra 21. září 1962– s Milošem Kopeckým v hlavní roli).
😁

anonym

bylo jich 12, nekdy mezi léty 1969 a 1972

viz http://wiki.an­swers.com/Q/How_m­any_people_ha­ve_been_to_the_mo­on