pusinka50

Kolik je 1 decilitr mililitrů? A kolik centilitrů? Nějak mi to nedochází a zapomněla jsem…

Doplňuji:
Moc hezky jste to s těmi lomítky napsali. Tak, a teď vás poprosím to napsat ještě jednou úplně POLOPATICKY TUPOUNOVI! HEZKY SLOVY V CELÉ JEDNODUCHÉ VĚTĚ bez lomítek! :

  1. Kolik mililitrů tvoří decilitr?
  2. Kolik centilitrů tvoří decilitr?

Má pravdu alcatra5 nebo je to jinak???

Děkuju moc:-):-)

Nejlepší odpověď
anonym

deci → 1/10
centi → 1/100
mili → 1/1000
___
deka → 10
hekto → 100
kilo → 1000
Doplňuji:
alcatra5 má pravdu.
Decilitr je desetina litru a tedy 1 dl = 10 cl = 100 ml. Litr je pak ´každého´ desetkrát více.

Další odpovědi
badisko

http://www.jed­notky.cz/

alcatra5

1 decilitr = 100 mililitrů a 10 centilitrů

arygnoc

deci = 1/10 l
centi = 1/100 l
mili = 1/1000 l

ak neviete, dobrá pomôcka je krajčírsky meter, tam vidíte MILImeter, CENTImeter i DECImeter a môžete to z toho odvodiť, tie predpony sú všade rovnaké (no, okrem počítačov, tam sa ajťáci nevedia dodnes dohodnúť s matematikmi, koľko je kilobyte, tak si vymysleli kibibyte).
Doplňuji:
liter ma 10 decilitrov.
deciliter má 10 centilitrov (liter ich má 100)
centiliter má 10 mililitrov (deciliter 100 mililitrov, liter 1000 mililitrov)

Kelt

Mili znamená tisícina , 1 mm milimetr je 1000 metrů, decimetr stejně decilitr je desetina a centilitr je setina, takže otázka 1, kolik mililitrů tvoří decilitr je stejné, jako kolik milimetrů tvoří decimetr, 1 dm je 100 mm,
1 litr je 10 decilitrů,
1 decilitr je 10 centilitrů
1 centilitr je 10 mililitrů
1 1 decilitr je 100 ml
2 1 delilitr je 10 centilitrů

rigormortis

1…100
2…10

jde o násobky litru (v tomto případě menší jedné, tudíž vlastně dělí litr) které se dělí sebou, toť vše.

gagaga

pusinko, jak ary pise o tom krejcovskem metru .., tak tomu bych moc neverila !
( myslim tomu metru ) .. dnes jsem se merila v pase a meril nejak blbe, tak si zitra asi pujdu koupit jinej !

  • iv-

redy

  • iv- 🙂

arygnoc

  • iv-, musíte si kúpiť ten z predajne kobercov, ten má iba 99 cm.

;)

anonym

Z „predajne kobercov“? Taký drevený? 😉

gagaga

99 ?? to mam tak akorad kolem krku !

arygnoc

a robte to ako ja, meriam si obvod pása v palcoch (inch).
je to menšia cifra.

:D

gagaga

to se mi taky nejak nezda … :(
udelala jsem to podle vaseho " navodu " : davala jsem si palec porad vedle sebe ( za sebou) …kolem celeho pasu a mela jsem tech palcu 460 !

arygnoc

tak to počítajte v hektopalcoch, to už znie prijateľne.

;)

pusinka50

Aspoň že se u člověk někdy pobaví:-):-) a děkuju za rady, už mi to konečně došlo:-D

gagaga

:)

annas

Iv, stále XXL, nebo už míň. Nějak se rovněž v těch palcích nevyznám. 🙂