TobySK

Keby sme išli nadsvetelnou rýchlosťou a zasvietili by sme svetlo čo by sa stalo?

Keby sme išli nadsvetelnou rýchlosťou (napr. sci-fi vlakom) a zasvietili by sme svetlo čo by sa stalo?

Odpovědi
anonym

Zapomeň na nadsvětelnou rychlost – nikdo ´neví´ coby kdyby.
___
Ale řekněme, že by ses pohyboval/a mírně podsvětelnou rychlostí – rozsvítíš a světlo poletí rychlostí světla pro tebe i pro okolí.
Rychlost světla je limitní.
Tedy – aspoň podle prozatímní úrovně poznání.

arygnoc

to čo normálne – zmizla by tma a bolo by svetlo.
je jedno, akou rýchlosťou sa pohybujeme, v našom vagóne zapálené svetlo by sa pre nás chovalo rovnako ako kdekoľvek inde.
jedá sa totiž o inerciálnu sústavu (nepoznáte, čo sa deje mimo vagónu), teda samotný rýchlosť vagóna je irelevantná.

preštudujte si niečo i inerciálnych a neinerciálnych vzťažných sústavách.

:-Q

ted_sg

Čistě teoreticky by se pozorovatel pohybující se nadsvětelnou rychlostí pozoroval spoustu paradoxů. Věci by se děly v nelogickém pořadí: viděl by jak někdo umře na zásahem kulkou dřív než je vypálená kulka např…

To je taky jeden z důvodů, proč není možné se nadsvětelnou rychlostí pohybovat.

Stejně tak není možné se pohybovat rychlostí světla, protože by pro tebe neplynul čas (fotonům neplyne čas!), takže by si viděl minulost, přítomnost i svoji kompletní budoucnost najednou…

Těžko si kterýkoliv z těch případů představit, protože narušují kauzalitu, tedy sled „příčina → následek“, což lze interpretovat tak, že pohyb rychlostí světla nebo vyšší je „blbost“.

anonym

Paradox? Svetlo by se sirilo pred nas.