Cestovani nadsvetelnou rychlosti ke hvezdam

Proc nejde cestovat rychleji nez svetlo? Když je od nas hvezda a jeji planety vzdalena treba 3O svetelnych let, rychlosti svetla by nam trvalo 6O let doletet tam a zpet. To nejde nejak obejit a letet rychleji nez svetlo?

Nejlepší odpověď
anonym

To,že se žádný objekt nemůže pohybovat nads. r. není sporu. Dnes. Dříve také lidé věděli, že Země je placatá. Ale to, co nelze porušit, lze možná obejít. To jsou ty slavné „červí díry.“ A existují částice, tachyony, které by se měli nads. r. pohybovat.

Další odpovědi
Retko

Dnesni fyzika proste podle nejakych propoctu urcila, ze ze nejde pohybovat rychleji nez svetlo. Tedy tychlost svetla bere za nejrychlejsi co existuje.

Znas prece ty scifi filmy, kde se prekracuje rychlost svetla, avsak ne rychlosti, ale spojenim prostoru v bod. Ale to je samozrejme scifi. Dnes nic takoveho mozne neni.

Sakra, ted si nemohu vspomenout v jakem filmu presne tohle rikali.

PS. dnesni techni ani ve zlomku nevytahne rychlost svetla, cili litat s rychlosti svetla je pro nas jeste scifi.

Olaf

Ono to fakt nejde. 😉 Problém je, že speciální teorie relativity tohle jasně zakazuje. Ve vesmíru existuje určitá hranice – rychlost světa. Už jen jakýkoli objekt urychlit na rychlost světla by si žádalo nekonečnou energii. Rychlost světla nelze dosáhnout ani u elementárních částic s nenulovou klidovou hmotností. Rychlosti se k ní mohou jen blížit (třeba v urychlovačích). To jsou základní a neotřesitelná fakta speciální teorie relativity. Nadsvětelná rychlost by potom nutně znamenala porušení kauzality (následek by předcházel příčinu), takový objekt by měl imaginární hmotnost apod apod. Tohle jsou prostě vlastnosti našeho prostoročasu.

honza19hk

nemám rád STARGATE ale při tom že věda stále stoupá to „možná“ někdo za několik desítek či stovek let dokáže
když někdo říká že něco nejde tak to většinou jde(ale třeba jiným způsobem)

fortin

Pokud by tohle budoucí cestování provozovaly české dráhy, domnívám se že při zpoždění kosmického vlaku o 30 světelných let by bylo lepší dojít pěšky.

Zdroj: http://www.hvez­darna.cz/index­.php3?s=6&sub­s=26