Lukas27

Když mluvím o autě napíšu vést nebo vézt?

Nejlepší odpověď
Rokio

Vézt. Kdybys napsal vést, znamenalo by to šéfovat automobilu. Ty se ale vezeš autem.

Další odpovědi
iceT

O autě můžeš napsat oboje, ale pod podmínkou, že bude přítomna druhá osoba, protože druhou osobu můžeš svézt i svést.

Schluker

Vezt. Jizdni kolo vest. Autem se vezete, kolo vedete. Doufam, ze si to pamatuju spravne, ale nekdo me kdyztak jiste opravi.

da ny

Vedu – vést
Vezu – vézt

EKSOT123

Ještě chci doplnit Mr. Rokia, že 1) vést auto nemusí znamenat jen mu šéfovat, ale i ho vést po určité stopě (jako navádět, řídit, vést). Ale častější spojení je s řídit.

  1. Vézt se, vézt někoho a nakonec lze vézt i samotné auto, ale ne ve smyslu řídit, ale přesunout ho.

Ale chudáci Slováci, ti auto vodia, alebo s ním idú či chodia. Kdyby tak věděli, že je možné to také nastartovat…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

Schluker – je to tak, jen bych použil diakritiku, aby to bylo gramaticky dobře.

Schluker

Pisu bez diakritiky vseobecne, pochopeni smyslu to nebrani. Psani bez diakritiky neznamena gramstickou nespravnost, pokud se nepletu ;)

JežíšKristus

No to znamená, ne? Respektive, pokud nepoužíváte diakritiku, tak nepoužíváte český jazyk, ale nějaký jazyk odlišný. Neboť neoddělitelnou součástí českého jazyka je užívání diakritiky.