wendyX

Když je něco ‚zteřelé‘- jaké to vlastně přesně je?

Je to shnilé? Nebo spíš ztrouchnivělé/ zpráchnivělé? Nebo ještě jiné?

A odkud- z kterého regionu tento zvláštní výraz pochází?

Nejlepší odpověď
annas

„zteřelý, ztýřelý (*ztyřelý Mrš.) příd. zast. a obl. mor. takový, kt. zteřel: zteřelá střecha (Pech.); ztýřelá sí“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zte%C5%99el%C3%BD

Sice jsem vložila odkaz, ale u nás na Hané se běžně slovo používá. U nás nic netrouchnivělo, ale zteřelo.
Třeba pneumatiky časem zteřely,krov už dávno zteřel, zteřelý žebřík.

Mrkněte se ještě do odkazu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-presne-znamena-zterit

To, že jde o moravismus, potvrzuje i Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku.

zteřelý ‘ztrouchnivělý, zpuchřelý’. Od kniž. teřet. Troud, trouchnivět.

troud ‘shořelý zbytek; snadno vznětlivá látka k rozdělávání ohně’. . Psl. *trǫdъ se srovnává s lit. trendė̷ti ‘být rozežrán moly’,trandìs ‘červotočina’, vrtat atd.

„trouchnivý, trouchnivět. Od staršího trouchněti Psl. *trǫchъněti je odvozeno od *trǫchъ, *trǫcha (r. truchá ‘zpuchřelé zbytky dřeva’, staročesky trouch ‘humus, zetlelé listí’). Příbuzné je lit. traũšti ‘rozbít, rozdrobit’, lotyšsky . trusls ‘shnilý, zetlelý’, trausls ‘křehký“

Další odpovědi
mosoj

Nic nehledám. Jenom pátrám ve své paměti. Pravdou je, že jsem tento výraz mnohokrát ve svém životě neslyšel, Ale několikrát ano. Pravděpodobně se bude jednat o zastaralé příd. jméno.

Podle mne to může být vázáno na všechno co je nějak dobou či časem zdegradované bez přičinění člověka. Třeba guma může být zteřená nebo také jinak zpuchřená atd, dřevo ztrouchnivělé nebo zteřené i když bych řekl, že ztrouchnivělé je více než zteřené.

Kepler

Je to normální spisovný výraz pro ztrouchnivět, rozpadnout se, zpuchřet – o dřevu. U nás (Valašsko) se používá naprosto běžně. Často se používá i pro gumu, která degradací ztratila pružnost, tvrdne a rozpadá se. http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zte%C5%99el%C3%BD