Co přijde lidem tak krásného a úžasného na českém jazyce?

Vážně nechápu, co se lidem na češtině líbí. Mě osobně to přijde jako jeden z nejhorších jazyků na světě, a to např. z těchto důvodů: Je zbytečně moc těžký, a to tak, že ani rodilí mluvčí ho pořádně neumí, mluví se s ním jen v ČR, nikde jinde, zní odporně a někdy i trapně (pro lidi ze zahraničí možná ne). Pokud to chcete hájit např. tím, že se do ní dá přeložit skoro vše, tak sice jo, ale ve finále to ta čeština stejně zkazí.

Naopak zase miluji angličtinu, je to universální a jednoduchý jazyk, který se dá velice snadno naučit, a zní prostě dobře, proto se s ní také mluví skoro všude. Nedovedu si bez ní život představit, je pro mě daleko víc užitečnější. Vlastně celý PC, telefon, programy a aplikace v nich mám v angličtině, na české filmy a seriály nekoukám, stejně za nic nestojí, a na zahraniční koukám také v angličtině, až tak se mi čeština hnusí.

(Nepište mi laskavě do odpovědí, že zase spoustu lidí může nechápat, proč miluji angličtinu, protože jsem vám na to právě odpověděl).

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem několikrát na tuto otázku odpovídala.

Odpovím slovy Karla Čapka, který „zapěl“ chválu české řeči.

"Tisíciletá minulost protéká každým slovem; děláme něco velkolepě starého a historického, když mluvíme česky. A přece každý z nás musel nově a původně objevit každé slovo; mateřská řeč je řeč dětství, první řeč duše, poklad prvních dobrodružství, nálezů a poznatků; věčně navazuješ na své dětství, mluvíš-li mateřským jazykem.

Řeč je sama duše a kultura národa. Její zvučnost a melodie dává svědectví o poetických radostech kmene; její skladba a čistota projevuje tajemné zákony myšlení; její přesnost a logičnost udává míru rozumových darů národa. Tam, kde skřípá a vrže řeč, skřípá a haraší něco v hlubokém bytí lidu; každá nechutnost a jalovost řeči, každá fráze a ošumělost je symptomem něčeho zkaženého v kolektivním životě. Myšlenky jsou naše, ale řeč patří národu. Každá korupce jazyka porušuje národní vědomí. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk; neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního.

A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuje. "

Více zde: http://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Ale proč mám ráda češtinu? Je to můj rodný jazyk, který má bohatou slovní zásobu, je rozmanitá a dovede vyjádřit to, co není možné v jiných jazycích – třeba zdrobněliny, synonyma. atd.

Uvědomuji si, jak těžko jazyk vznikal, jak za něj bojovali naši obrozenci …třeba Josef Jungmann, který pro český jazyk hodně udělal, napsal, , že znakem příslušnosti k národu je užívání jazyka.

Jsem Češka, proto užívám češtinu, zajímám se o její historii a její zákonitosti vývoje, její pestrost atd.

Každému, co jeho jest – Čechovi čeština, Angličanovi angličtina, Němci němčina atd… Cizí jazyk se učím ze záliby, rozšíření jazykového povědomí atd. …

Víte, kolik cizinců studuje češtinu? Nejde je o ty, kteří se u nás usadí, i když se domluví anglicky, ale chtějí porozumět našim lidem, jejich mentalitě, to se v angličtině neprojeví.. Ale týká se i těch cizinců, kteří mají zájem o slovanský jazyk, byť je pro ně náročný. Svědčí o tom letní kursy češtiny pro cizince, v nichž se seznámi s krásou českého jazyka.

Další odpovědi
mosoj

Češtinu nemiluji, miluji jiné lidi. Je to můj rodný jazyk. Jsem Čech a doufám že to i přes snahu tobě podobných dále zůstane. Udělám pro to vše co bude v mých silách.
Myšlenkově jsi na úrovni mateřské školky a jsi velký egoista. Psát budu co chci já a ne ty.

Lamalam

Čeština ti přijde jako jeden z nejhorších jazyků na světě? Kolik cizích jazyků znáš tak důkladně, že tohle můžeš tvrdit? Předpokládám, že nejméně 20–30, pokud ne, tak meleš blbosti.

marci1

Všechno. Je to můj rodný jazyk a jsem ráda, že přežila poněmčování po r.1620. Čteš někdy třeba básně? Jestli ne, tak si nějaké přečti. A uvidíš, jak krásná ti čeština bude připadat. 🙂
Vkládám text jednoduché básně císařovny Alžběty „Červánky“. ♥

Na verandě mramorové,
kde se planá réva pne,
vanilka a pyšná růže
vzduchem voné omamně,

kde ledovec v modré výši
jiskří barvou červánků,
když se v záři zlatorudé
slunce chystá ke spánku,

tady jsme se sešli znova.
Po roce. Jak ten čas běží!
Zatím naše láska mrtva
na marách tu tiše leží.

Mluvili jsme o všem možném,
smáli jsme se vesele,
přitom v srdci bolela nás
blízkost oné zemřelé.

Při rozchodu vyprosil sis
polibek. A najednou
obraz dávno zasunutý
vynořil se přede mnou.

Myslím na ten dávný večer,
zima byla, sněžilo,
když mé políbení žhavé
poprvé tě spálilo.

Lásko v sněhu narozená!
Dnes, když v plném rozkvětu
léto voní kolem tebe,
ty, ach, mrtva ležíš tu!

Danina65

No, třeba to, že je jejich rodný.

Slecna 007

Angličtinu miluji, ale stejně není tak květnatá a krásná, jako čeština. Je to můj rodný jazyk. Vyjádřím v něm daleko víc, než v jiných jazycích. Můj švagr je rodilý Američan, který žije zde. Umí několik jazyků, vč. mrtvých, ale žádá, aby se doma mluvilo pouze česky, protože je to ten nejkrásnější jazyk, co zná. Taky holky naše se mu líbí 🙂
Spíš máš problém sám se sebou, resp. s tím, že jsi Čech, než s češtinou. Stydíš se za to kým a odkud jsi. Nezbývá, než si požádat o občanství v UK, kde se můžeš dívat na vše v angličtině, kterou nezkazíš překladem.

Cenobita

Opovrhovat českým jazykem nebo ho negovat či ignorovat ?
Proč ne, je to každého věc, možná je to ale spíš otázka duševní zralosti. Xenofilové a kosmopolité jsou dnes přece trend a in. Ale kdo pohrdá svým vlastním jazykem je opravdu diagnóza, asi máš i napjaté vztahy s rodiči, věkem se to však nejspíš srovná. V každém jazyce však také myslí tak trochu jinak, takže mluvit hezky česky není zase tak out jak to vypadá. A navíc má čeština tu výhodu, že „je tak složitá, že je prakticky nemožné se v ní domluvit“ 🙂 (citát)

led

Nebudem písať odborné pojednávanie, traktáty o češtine, ale tých pár slov sem vložím.

Rodnou řeč, řeč matky, rodiny, přátel
řeč, ve které spoznáváš život, svou první lásku
řeč, ve které tvoříš a stoupáš žebříkem života
řeč, ke které se upíráš v hodině smrti…
To je ta nejkrásnější melodie srdce, mysli tvé
ta řeč nemůže být nikdy ošklivá, vždy se k ní navracíš,
Ošklivá?
Vždyť i v ošklivosti je krása, když její
melodii slov, myšlenek cítíš srdcem, ne plným břichem.
Lež ten, kdo odvrhne řeč matky, řeč svého dětství
ten zradí nejen své blízké, ale především sám sebe.

Českým jazykem nestačí jen mluvit,
je třeba ho procítit, znát jeho melodii,
odstíny lásky i zrady,
hledat krásu v barvě řeči,
vnímat city.

Ano,
možno se dorozumívat symboly, ve zkratkách cizí řeči,
kde jedním výrazem lze vyjádřit mnoho, ale i málo,
kde na jedno máš mnoho slov,
kde jinak píšeš a jinak čteš…
Ale jen, když poznáš tajemství řeči,
jen tehdy můžeš říct,
„ta řeč je krásná, nebo ošklivá“

Snáď si porozumel mojej češtine, nebudem tu písať odborné posudky o kráse, či ošklivosti rečí sveta, len vedz,
všade sú ľudia, čo majú radi svoju reč a nedopustia na nej hany
všade sú ľudia, čo uprednostia len to, čo sa nosí, čo je moderné, lež neuvedomujú si, že modernosť, novinka má krátku životnosť, hneď po svojom vzniku už nie je moderná.
Poznala som viacej jazykov, od európskych po exotické. V každom sa dala nájsť krása i špata, to závisí len od ľudí, od ich mysle, od ich srdca.
Nezakrývaj mysľou svoje srdce…
Nehaň ľud svoj, nehaň svoju rodnú reč!

anonym

Proč myslíš, že mám tolik otázek kolem významu slov? Čeština má velmi obsáhlou základnu slov, tvarů a tak dále. Pořád v ní je pro mě co objevovat. Co si budeme povídat, tak oproti angličtině se absolutně nechytá. Ocenil bych pokud by se čeština nahradila angličtinou. Nezlobil bych se pokud by to byl jediný celosvětový jazyk. V angličtině dělám minimum pravopisných chyb, ale v češtině to neovládám ani zdaleka tak dobře. Teď něco k pousmání. Zajímavý názor na téma: Cizinci a čeština. :))

Nikdo nedokáže česky mluvit správně, a každý cizinec, který se pokusí tento jazyk naučit, utrpí těžkou duševní újmu. Základem výuky češtiny je týraní cizinců výslovností písmene „ř“; každý kdo je dokáže vyslovit je považován za Čecha; je to vlastně jediný bod, který musí splnit žadatel o české občanství. Je mu předložena stránka popsaná slovy, kde každé obsahuje alespoň jedno „ř“ a hovoří se o temných úkonech jako „řezník řeže řízky“ či „třistatřiatři­cettři stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřiatřicettři stříbrných střech“ a podobně. Mnohem snazší je pro cizince výslovnost českého „r“, velmi populární u studentů češtiny je věta „strč prst skrz krk“, která neobsahuje jedinou samohlásku.

Pokud se přesto některý cizinec naučí česky, zjistí, že je sice schopen číst noviny, a – na rozdíl od většiny Čechů – i poslouchat zprávy ve státní televizi, ale jazyku, kterým se baví obyčejní lidé, vůbec nerozumí. Spisovná čeština je totiž virtuální jazyk, který vznikl jako důsledek boje mezi pražskými a brněnskými lingvisty. I sám ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva tvrdí, že spisovná čeština je prvním cizím jazykem, se kterým se děti po nástupu do školy setkávají. Za zmínku stojí pokus začlenit do tohoto virtuálního jazyka i slovenštinu, který však po rozdělení Československa zmizel v propadlišti dějin i se svými nejzanícenějšími protagonisty (Gustáv Husák, Vasil Biľak aj.).

Cenobita

„Já myslím, že my Češi ještě světu ukážeme co jsme zač !“ 🙂

(volný citát, Marie Škopková)

anonym

Tak se tu sešlo spoustu vlastenců, co soudí mé ego a myšlenkovou vyspělost podle toho, jaký jazyk se mi líbí, gratulace těmto vysoce inteligentním stvořením! Nevím, co je špatné na tom, opovrhovat vlastním jazykem, já nemůžu za to, kam jsem se narodil… Lidi, sakra, copak každý, komu se nelíbí rodný jazyk, je podle vás egoistický dement? Jste nacionalisté nebo neumíte logicky myslet? Zkuste se zamyslet nad tím, co jste napsali…

Kepler

Mně tedy angličtina (ne ta zjednodušená – basic english) přijde složitější. Slova mají často několik významů, klidně až 10. A pak překládej. Bez znalosti kontextu a ustálených frází jsi v háji. Některé fráze jsou doslova nepřeložitelné a musí se překládat úplně jinými slovy jako „asi v tom a tom významu…“

Slecna 007

Myslím, že nejde ani tak o to, že opovrhuješ jazykem, jako spíš o projev, který působí značně pubertálně. Potřebuješ interakci s okolím, abys mohl projevit menšinový názor za účelem … za jakým vlastně? Tvoje „otázka“ ani není otázkou. Je to sebeprezentace (selfpromoušn – abys rozuměl) „jsem proti všem a kdo je víc?“ … pro většinu je to úsměvné.

anonym

Slecinko007, takže kritický projev = pubertální projev + jakmile je v nějaké otázce byť jen trocha self promotion, tak to není otázka + potřebuji interakci s okolím, abych mohl sdělovat své názory? Nejsem proti všem, jsem proti většině, a baví mě sledovat, jak si pomalu vytrháváte vlasy z menšinových názorů = jeden z účelů, proč je sem píšu. :)

anonym

Slecinko007, takže kritický projev = pubertální projev + jakmile je v nějaké otázce byť jen trocha self promotion, tak to není otázka + potřebuji interakci s okolím, abych mohl sdělovat své názory? Nejsem proti všem, jsem proti většině, a baví mě sledovat, jak si pomalu vytrháváte vlasy z menšinových názorů = jeden z účelů, proč je sem píšu. :)

led

Interakce s okolím nemusí být hanění, toho, co okolí vyznává.
Jenom ten, kdo zahleděn je do sebe, podceňuje jiné.

marci1

Souhlasím. Také mě to napadlo. 🙂

Lamalam

V dotazu jsi vyjádřil svůj názor na češtinu. V odpovědi jsem vyjádřila svůj názor na tvůj názor. Jsem tedy nacionalista bez schopnosti logického myšlení?

anonym

Lama, tvoje odpověď mě ani nijak nezajímá, spíš jsem tím narážel na stupidní odpověď uživatele mosoj.

Lamalam

Tak proč se ptáš, když tě odpovědi nezajímají. Od nynějška tvé otázky tedy ignoruji.

anonym

Zajímají mě jen inteligentní odpovědi, což tvá nebyla, a hádám, že ani nikdy nebude, takže uděláš jen a jen dobře, a ušetříš mi i čas.

dubraro

Dovolil bych si podotknout, že angličtina není ani zdaleka jednoduchý jazyk. To je jen dojem, vzniklý tím, že pro mnoho uživatelů to není jazyk mateřský, museli se jej naučit a používají z něj jen ty jednodušší části. Kdo by se chtěl naučit angličtinu v celém jejím bohatství, dalo by mu to práci na mnoho let.
Pokusil jsem se například číst Tolkiena v originále a to prakticky nešlo, přesto že jinak angličtinu používám. Spousta slov ani nebylo v běžných slovnících. Tolkien byl filolog a jako spisovatel používal mnoho neobvyklých výrazů a dokonce slova podle příslušných pravidel vytvářel. Takováhle angličtina určitě není jednoduchá a univerzální.

led

Souhlasím, jenomže většina současných lidí používá jenom tú jednoduchší čast angličtiny, nebo dokonce PCingliš a nezná bohatost a krásu jazyka staré Británie. Americká angličtina je angličtina s příměsí jazyků imigrantů a původních obyvatel kontinentu.