Kdo to byli Banderovci?

proti čemu bojovali a jak dopadli?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Banderovci byli příslušníky Ukrajinské povstalecké armády UPA. V jejich čele stál Stepan Bandera. Tato organizace vznikla během 2. sv. války.Jejím cílem byla samostatná Ukrajina. Banderovci věřili, že jejich snažení podpoří německá okupační moc, ale ta o samostatnou Ukrajinu nestála.Po 2. sv. válce se banderovci snažili opustit Ukrajinu a probíjeli se na západ. Řada bojůvek se odehrála v letech 1945 – 1947 na území Československa.

Další odpovědi
hanulka11

Ukrajinští „nacionalisté“ se zbraní v ruce utíkali přes
československé území do Bavorska za svým velitelem Stepanem Banderou, jenž dal těmto
jednotkám také jméno. V Mnichově sídlilo ústředí Ukrajinské povstalecké armády. Pojem
banderovci je tedy možné vymezit jednoznačně. Ovšem jejich činnost a působení už tak
snadné vymezit není a jsou vnímáni spíše rozporuplně. Za svoji existenci a aktivní bojovou
činnost stihli napáchat mnoho zločinů a chovali se krutě, ale neměli by se označovat jako
nacističtí vrazi a směšovat tak nacionalistické tendence Ukrajinců s nacismem, proti
kterému nakonec mnoho banderovců stejně aktivně bojovalo.

Během druhé světové války se situace dále zkomplikovala. Po napadení
Sovětského svazu nacistickým Německem se část ukrajinských nacionalistů přidala
k německým jednotkám a také se zapojila do boje proti Rudé armádě. Ovšem příslib
vytvoření samostatné Ukrajiny ze strany Němců nebyl dodržen a jen po třech dnech
existence byla nová vláda v čele se Stepanem Banderou rozehnána. Velké množství
významnějších představitelů ukrajinského nacionalismu bylo uvrženo do koncentračních
táborů a značné množství jich nepřežilo. Nakonec banderovci bojovali proti všem a jen
s podporou místního obyvatelstva.......

Pro českou historiografii je téma banderovců jen na úplném okraji zájmů a
postrádáme komplexní monografii a tím i pokus o celkové zhodnocení tohoto rozhodně
zajímavého tématu. Podíl Sboru národní bezpečnosti je dá se říct dokonce zcela opomíjen........
Nesrovnalostí s problematikou banderovců je celá řada. Jedná se především o ideologické
podbarvení způsobené poplatností Sboru národní bezpečnosti komunistům......

Zdroj: http://is.muni­.cz/th/178975/ff_b/Ban­derovci.pdf

SajmonModer

Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) (ukrajinsky Організація Українських Націоналістів) bylo nacionalistické politické hnutí vzniklé ve 20. letech 20. století, které hlásalo ideu samostatné Ukrajiny, nezávislé na Polsku a SSSR.

Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ban­derovci