Bakalář 51

Kdo patří do Nejsvětější Trojice na sloupu v Olomouci?

Nejlepší odpověď
iceT

Sloupu dominují pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice doprovázené archandělem Michaelem na vrcholu a Nanebevzetí Panny Marie na dříku pod nimi.

Základna sloupu, tvořená třemi patry, je obklopena dalšími 18 sochami svatých a 14 reliéfy ve zdobných kartuších. Na nejvyšším patře stojí svatí spojení s pozemským životem Ježíše – rodiče jeho matky svatá Anna a svatý Jáchym, jeho nevlastní otec svatý Josef a svatý Jan Křtitel, který připravoval jeho příchod – a spolu s nimi svatý Vavřinec a svatý Jeroným, kterým byla zasvěcena kaple na olomoucké radnici. Tři reliéfy zastupují tři křesťanské ctnosti Víru, Naději a Lásku.

Patro pod nimi je věnováno moravským světcům svatému Cyrilu a svatému Metoději, kteří roku 863 přišli šířit křesťanství na Velkou Moravu (svatý Metoděj se stal moravským arcibiskupem), svatému Blažeji, jemuž byl zasvěcen jeden z hlavních olomouckých kostelů, a patronům Čech svatému Vojtěchu a svatému Janu Nepomuckému, jejichž kult byl i na Moravě velice silný.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slou­p_Nejsvětější_Tro­jice_%28Olomou­c%29

Další odpovědi
Löwe

To máte na mysli Boha, Ježíše a Ducha svatého, nebo co si pod tímto pojmem mám představit? A co konkrétně chcete vysvětlit?
Doplňuji:
Po doplnění otázky dává úplně jiný význam…

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slou­p_Nejsv%C4%9Bt%C4­%9Bj%C5%A1%C3%AD_Tro­jice_%28Olomou­c%29